DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií
Fotka záznamov ŠtB nedokazuje, že s nimi Dominik Hašek spolupracoval

Fotka záznamov ŠtB nedokazuje, že s nimi Dominik Hašek spolupracoval

redakcia Demagog.sk 30.09.2024 novinky

Na Facebooku sa šíri fotka zo záznamov Štátnej bezpečnosti (ŠtB) spolu s popisom, že bývalý hokejový brankár Dominik Hašek bol udavač ŠtB. Fotka je však orezaná a neukazuje stĺpec evidencie ŠtB, podľa ktorého je Hašek vedený ako preverovaná osoba, nie spolupracovník.  Samotný spis ako aj ďalšie dobové záznamy naznačujú, že ŠtB sa o Hašeka zaujímala z dôvodu, že z jeho strany očakávala potenciálne nepriateľské konanie voči režimu.

Príspevok na sociálnych sieťach obviňuje Dominika Hašeka zo spolupráce s ŠtB: „Hokejový brankár Dominik Hašek bol udavač zločinnej Štátnej bezpečnosti pred pučom ŠtB 17. novembra 1989. Krycie meno tohto udavača bolo DOMINO. Bol udavač ŠtB od 29. 2. 1984. Jeho spis bol zničený 29.3.1989.“


Zdroj: Facebook.com

Príspevok mal na Facebooku 123 zdieľaní (k 30. 9. 2024) a pochádzal zo stránky „Zem a vek fanklub“. Tá názvom a logom odkazuje na stránku zemavek.sk, ktorú iniciatíva konspiratori.sk zaradila na zoznam stránok so sporným obsahom.

Hašek bol preverovanou osobou, snímka stránky je orezaná

Pri vyhľadávaní Hašekovho mena je v databáze Archivu bezpečnostních složek, ktorého účelom je umožniť sprístupňovanie dokumentov represívnych zložiek z obdobia komunistickej totality,  dostupný len jeden záznam, ktorý zodpovedá údajom bývalého brankára Dominika Hašeka. Pri pohľade na záznam môžeme vidieť, že Hašek bol vedený pod krycím menom Domino.

Údaje zo spisu (.pdf, s. 58), ako krycie meno, evidenčné číslo či dátumy zodpovedajú tým v príspevku na sociálnej sieti. Samotná fotografia zdieľaná v príspevku bola vytvorená ako snímka obrazovky stránky Archivu bezpečnostných zložek, keďže na obrázku je vidieť časť tejto webovej stránky.

Je však orezaná: v obrázku zdieľanom na Facebooku chýbajú dva stĺpce. V prvom sa uvádza dátum a v druhom s názvom „pořadové číslo“ sa uvádza kategória označenia, ktorú používala Štátna bezpečnosť. V Hašekovom prípade je pri dohľadaní celého záznamu v tomto políčku uvedená skratka PO, čo znamená preverovaná osoba (.pdf, s. 58).


Záznam zo stránky Archivu bezpečnostných složek (vľavo) a obrázok z príspevku, na ktorom je vystrihnutá ľavá časť dokumentu (vpravo). Zdroj: Archiv bezpečnostných zložek, Facebook  

Zo samotného záznamu nemožno vo väčšine prípadov určiť dôvod, prečo ŠtB dotyčnú osobu evidovala. Takáto evidencia je iba dôkazom záujmu o osobu a nedokazuje ešte spoluprácu s ŠtB.

Archiv bezpečnostních složek uvádza, že osobný spis preverovanej osoby viedla ŠtB k zakladaniu dokumentov k osobe, o ktorú sa zaujímala, či už z toho dôvodu, že z jej strany očakávala potenciálne nepriateľské konanie voči režimu, alebo si ju vytipovala k tajnej spolupráci. „V prípade tajnej spolupráce neskôr došlo k prevedeniu zväzku do kategórie tajnej spolupráce (napr. „kandidát tajnej spolupráce“ (KTS), príp. „agent“ (A)),“ uvádza stránka Archivu bezpečnostních složek. 

V Hašekovom prípade sa v tomto ani v žiadnom inom dohľadateľnom dokumente takáto skratka nevyskytuje.

Ústav pamäti národa sa ešte 16. mája 2024 pre portál Demagog vyjadril, že „kategória 'preverovaná osoba' nebola príslušníkom ŠtB, ani tajným spolupracovníkom ŠtB”.

Portálu demagog.cz sa podarilo zistiť, že na stránke eBadateľna, ktorá slúži na nahliadanie do archívov bezpečnostných zložiek, možno nájsť spis z roku 1984, podľa ktorého sa Dominikom Haškom preventívne zaoberali pracovníci Správy kontrarozviedky pre boj proti vnútornému nepriateľovi kvôli jeho stykom „so zástupcami profesionálnych hokejových klubov v 'kapitalistických štátoch'“.

O Hašekovi sa dá nájsť ešte jeden záznam v Evidencii záujmových osôb na stránke svazky.cz. V ňom sa ako dôvod evidencie uvádza heslo „BLOKOVANA OSOBA“. Dôvodom „blokácie“ zo strany vtedajšieho režimu bolo, aby nedochádzalo pri súčasnom záujme rôznych zložiek tajnej polície o danú osobu k stretom jednotlivých zložiek.

Hašek nie je vedený v zozname Ústavu pamäti národa, ktorý obsahuje mená príslušníkov komunistickej Štátnej bezpečnosti (ŠtB), Pohraničnej stráže a komunistického Ministerstva vnútra.

Rovnaká dezinformácia sa pritom šírila už v marci 2023. Vtedy ju vyvrátila aj stránka Hoaxy a podvody, ktorá bola v tom čase spravovaná Políciou SR. V apríli 2023 podobný príspevok označil ako nepravdivý portál Demagog.cz.

Terčom kritiky za protivojnové vyjadrenia

Dominik Hašek je hlasným kritikom ruskej invázie na Ukrajine. Krátko po začiatku vojny kritizoval slovenských a českých hráčov hrajúcich v ruskej KHL. Neskôr vystupoval v kampani policajnej stránky Hoaxy a podvody, kde sa opätovne kriticky vyjadroval k hráčom hrajúcich v KHL. 

Vedeniu zámorskej NHL výčítal, že umožňuje ruským hráčom pôsobiť v tamojšej lige. Keď Slovenský hokejový zväz povolil reprezentovať hráčom z ruskej KHL v olympijskej kvalifikácii, kritizoval poslancov, že nezakázali občanom pracovať v Rusku. Bývalý hokejový brankár sa viackrát podporne vyjadroval k možnosti, aby český parlament prijal zákon, ktorý by zakazoval českým občanom prácu v Rusku pod hrozbou väzenia. 

V júni 2023 podporil Ukrajinu vo videu z Charkiva. 

Hašek nedávno oznámil, že bude kandidovať do Českého senátu. V rozhovore naznačil, že jednou z jeho agiend by mohlo byt aj presadenie manželstiev párov rovnakého pohlavia. 

Bývalého hokejistu za jeho vyjadrenia kritizovalo viacero slovenských politikov, kriticky sa k nemu vyjadril slovenský poslanec strany Smer Marián Kéry. „Keď USA vojensky napadli Irak, Dominik Hašek pokojne chytal za Detroit Red Wings v NHL. Ani brvou nehol, milióny dolárov, ktoré zarábal, by mu to nedovolili,“ napísal Kéry na sociálnej sieti.

Podobným spôsobom mu pôsobenie v americkej NHL vyčítal aj bývalý poradca premiéra Fica Eduard Chmelár.

Súčasný minister životného prostredia Tomáš Taraba zas kriticky regoval na Hašekove vyjadrenie ohľadom trestného stíhania českých občanov pracujúcich v Rusku.

Falošné obvinenia ohľadom spolupráce s ŠtB

Viacero známych osobností a politikov sa stalo obeťou nepravdivého obvinenia zo spolupráce s ŠtB, spojenie s bývalým režimom je totiž bežnou taktikou na očiernenie osobnosti.

Novinár Martin Milan Šimečka, ktorý je otcom predsedu Progresívneho Slovenska Michala Šimečku, bol nepravdivo označený za spolupracovníka z dôvodu, že bol v spisoch vedený ako nepriateľská osoba, teda osoba, ktorú Štátna bezpečnosť považovala nebezpečnú pre vtedajší režim.

V minulosti sme na Demagog.sk písali o vymyslených obvineniach zo spolupráce súčasného prezidenta Petra Pellegriniho či o opakovanom nepravdivom obvinení prezidentského kandidáta Ivana Korčoka

Po atentáte na premiéra sa dokonca objavili dezinformácie o tom, že bol spolupracovníkom ŠtB útočník, ktorý sa pokúsil spáchať atentát na premiéra Roberta Fica.

Podobné dezinformácie o spolupráci so Štátnou bezpečnosťou sa šírili aj v Česku. Demagog.cz upozornil na zoznam známych osobností vrátane viacerých politikov, odporcov režimu či dokonca signatárov Charty 77, ktorí boli zo spolupráce s bývalým režimom neprávom obvinení. Takýmto spôsobom boli nepravdivo za spolupracovníkov ŠtB označený napríklad bývalý český a Československý prezident Václav Havel či súčasný český prezident Petr Pavel.

Záver 

Príspevok na Facebooku tvrdí, že bývalý hokejový brankár Dominik Hašek bol udavač Štátnej bezpečnosti. V skutočnosti ŠtB viedla Hašeka v spise pod skratkou PO, teda ako preverovanú osobu. Toto označenie sa dávalo osobám, o ktoré sa ŠtB zaujímala, či už z dôvodu, že z jej strany očakávala potenciálne nepriateľské konanie voči režimu, alebo si ju vytipovala k tajnej spolupráci. V prípade Hašeka však chýbajú ďalšie označenia či akékoľvek iné dôkazy, ktoré by naznačovali, že so Štátnou bezpečnosťou spolupracoval. Príspevok preto v spolupráci so spoločnosťou Meta označujeme ako nepravdivý. 

 

Zdroj ilustračnej fotografie: DRs Kulturarvsprojekt, CC BY-SA 2.0

success
error