DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Demagog kvíz

Vyznáte sa v argumentačných trikoch, chybách a fauloch? Vyskúšajte si priradiť nasledujúce výroky politikov k typu argumentačného faulu:

1. „Vo svojej 100 stranovej správe sa [ombudsmanka] iba 1 a pol stránky venovala tomu, čo ona sama pomenovala ako najzávažnejšie porušenie ľudských práv občanov na Slovensku. A to sú prieťahy v súdnom konaní, takže ja si myslím, že tí, ktorým sa to nepáčilo, hlasovali konzistentne, keď sa pani ombudsmanka nevie sa ani vyjadriť a dať odporúčania k tejto oblasti, ktorú sama pomenovala ako najhoršiu.“

Milan Krajniak Minister práce, sociálnych vecí a rodiny a podpredseda strany Sme rodina Tvrdenie je zavádzajúce, zaznelo v relácii Rádia Slovensko Sobotné dialógy 16. mája 2020

Popieranie faktov
Politik argumentuje v rozpore s preukázanými skutočnosťami, akoby tieto neboli pravdivé. Pomáha tak nahlodávať spoločenskú dôveru v silu faktov.
Posunutie povedaného
Politik povie niečo, čo síce má reálny základ vo faktoch, no ich interpretácia už korektná nie je. Výsledok je významovo posunutou – a preto skreslenou - verziou toho, čo je v skutočnosti pravdou.
Kritika niečoho, čo nezaznelo
Politik pripíše svojmu oponentovi vyjadrenie, ktoré ten nepovedal a skritizuje ho. Kritika neexistujúceho tvrdenia upevňuje dojem, akoby toto naozaj zaznelo – bolo predsa hodné reakcie. Výsledkom je klamlivý obraz o názoroch oponenta.

V skratke: Ombudsmanka pomenovala prieťahy ako najčastejší - nie ako najzávažnejší - problém porušenia ľudských práv u nás. Milan Krajniak vzal ako základ pre svoju kritiku niečo, čo verejná ochrankyňa práv nepovedala. Vytvoril tak mylný dojem, že ona sama neprikladá dostatočnú váhu téme, ktorú pritom označila za najzávažnejšiu.

Verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová v správe o činnosti za rok 2019 uviedla, že „prieťahy v súdnom konaní sú dlhodobo v činnosti VOP najčastejšie konštatovaným porušením základných práv a slobôd.“ V 98-stranovej správe im venovala jeden a pol strany.
Celé vysvetlenie na webe Demagóga vrátane zdrojov: demagog.sk/vyrok/45627

Ďalšie príklady: demagog.sk/vyrok/45406
success
error