DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Demagog kvíz

Vyznáte sa v argumentačných trikoch, chybách a fauloch? Vyskúšajte si priradiť nasledujúce výroky politikov k typu argumentačného faulu:

1. „O Milanovi Mazurekovi 5 rokov médiá šírili klamstvá, že hádzal kocky do nejakej moslimskej rodiny. Nakoniec sa mu musel poslanec Ján Benčík ospravedlniť priamo v parlamente, že to bolo klamstvo, že to bolo veľké klamstvo proti Mazurekovi.“

Marián Kotleba Predseda strany Kotlebovci - Ľudová strana Naše Slovensko Tvrdenie je zavádzajúce, zaznelo v relácii TV Markíza Na telo 21. júna 2020

Posunutie povedaného
Politik povie niečo, čo síce má reálny základ vo faktoch, no ich interpretácia už korektná nie je. Výsledok je významovo posunutou – a preto skreslenou - verziou toho, čo je v skutočnosti pravdou.
Úradné štatistiky ako dymová clona
Politik všeobecne odkáže na čísla úradov, ktoré vraj dokazujú jeho tvrdenie. Vyvolá tak dojem, že to, čo hovorí, je podporené oficiálnymi údajmi štátnych inštitúcií. Pri bližšom pohľade však vyjde najavo, že úradné čísla hovoria čosi iné – prípadne, že žiadne neexistujú.
Umenšovanie vážnosti
Politik interpretuje nejakú udalosť tak, že umenší jej skutočné dopady – napríklad na občana. Výsledkom je klamlivý dojem, že to celé nie je až také vážne, ako sa na prvý pohľad zdá.

V skratke: Ján Benčík označil za „fámu“ správy, podľa ktorých Milan Mazurek hádzal dlažobné kocky na moslimskú rodinu. Nie je však pravdou, že sa mu ospravedlnil – to už z toho vyvodil a dotvoril si Marián Kotleba.
Kotlebovo tvrdenie sa týka útoku na moslimskú rodinu počas pochodu extrémistov v lete 2015. Videozáznam ukazuje, že Milan Mazurek skandoval „Slovensko, Slovákom" a na moslimskú rodinu vulgárne kričal. Hoci Mazurek bol v skupine mužov, z ktorej lietali kamene, zo záznamu jasne nevidno, kto ich hádzal. Poslanec strany Za ľudí Ján Benčík počas zasadnutia parlamentu 24. apríla 2020 povedal, že Milan Mazurek dlažobné kocky nehádzal, pretože to, čo letelo vzduchom, neboli dlažobné kocky. Zároveň však dodal, že Mazurek v tej situácii nie je nevinne. … poviem niečo, čo, niečo, čo je treba, teda jednu fámu, ktorú je treba vyvrátiť. Tu sa hovorí, tu ešte, o pánovi Mazurekovi, že on hádzal dlažobné kocky pred bratislavskou Hlavnou stanicou 20. júna 2015. Nie, nie je to pravda. Pán Mazurek kocky nehádzal, pretože tam vtedy dlažobné kocky nehádzal nikto. Ale tým nechcem povedať, že pán Mazurek je v tejto veci nevinný, ba práve naopak. Pán Mazurek sa dopustil niečoho oveľa horšieho, ako nejakého hádzania dlažobných kociek. Pán Mazurek svojím nekultivovaným a vulgárnym správaním vyprovokoval vtedy útok na štyri moslimské ženy, dve malé dievčatká a jedného malého chlapčeka v kočíku, na ktorých ním nabudená luza, musím to tak povedať, hádzala kamene na tieto deti, ktorých to môže teda naozaj poznačiť v ich celom ďalšom vývoji. Pretože zažiť niečo také naozaj nie je teda sranda,” uviedol Benčík.
Celé vysvetlenie na webe Demagóga vrátane zdrojov: demagog.sk/vyrok/45946
success
error