DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Podcast Demagóg.sk: Nezablúďme v bludoch

Nahrali sme pre vás podcast Nezablúďme v bludoch, v ktorom sa pozriete do zákulisia overovania. Momentálne spolupracujeme s portálom Aktuality, kde môžete nájsť nové epizódy nášho podcastu. 

 

Vypočuť si ho môžete napríklad na Spotify, Google Podcasts alebo Podbeane.

Zatiaľ sme vydali tieto epizódy:

    V prvom dieli rozprávame o práci Demagóg.sk, ktorý je tu s nami už viac ako 12 rokov. Povieme si, ako tento projekt vôbec vznikol, ako sa na ňom pracuje, či pár zaujímavostí o komunikácii s politikmi alebo o najbizarnejších výrokoch.  
 
    V druhej epizóde sa pozrieme na aktuálne dianie na politickej scéne. Zaujal nás dvojaký meter na veľmi podobne konajúcich a rozprávajúcich politikov - jeden je v opozícií a druhý je už súčasťou vládnej koalície. Rozoberieme výroky Jozefa Šimka a Tomáša Tarabu. 
       

    Za 12 rokov fungovania projektu sme overili viac ako 16 000 výrokov od vyše 300 politikov. V tom množstve fact-checkov sa však našlo pár, ktoré si obzvlášť zaslúžili záujem verejnosti. V dnešnom podcaste sa porozprávame o 3 výrokoch s najväčším dosahom. O čom boli? Čo sme zistili? A čo boli dôvody, pre ktoré ľudí zaujali?

   

Dnes sa budeme rozprávať o podstatnom aspekte fact-checkingu: o zdrojoch. V Demagog.sk každému overenému výroku prisudzujeme pravdivostnú hodnotu, ktorej výber zároveň objasňujeme v stručnom odôvodnení. Práve v ňom sa odvolávame na zdroje, z ktorých sme pri overovaní výroku vychádzali. Ako však vieme, na ktoré zdroje sa môžeme spoľahnúť? Diskutujú analytici Demagog.SK Tobiáš Janko a Stano Baluch. 

       
    V poslednej dobe počúvame správy o podvodníkoch, ktorí získali peniaze od dobromyseľných dôchodcov, alebo že mládež nekriticky opakuje rôzne výzvy zo sociálnych sietí a zdieľa neoverené informácie. Tieto príbehy naznačujú dôležitosť kritického myslenia, ktorému však stále nevenujeme dostatočnú pozornosť. Problémy začínajú už v školských laviciach a sprevádzajú nás v našom ďalšom živote. V Demagóg.sk preto organizujeme rôzne workshopy o kritickom myslení pre mladých, ale aj skôr narodených.
       

 

Podcasty nahrávame vďaka podpore Férovej nadácie O2 a Google. Sme zvedaví na spätnú väzbu, napíšte nám na demagog@institutsgi.sk! 

success
error