DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií
Muž, ktorý zaútočil na Fica, nie je ŠtBák

Muž, ktorý zaútočil na Fica, nie je ŠtBák

Veronika Jursová Prachárová 17.05.2024 novinky

Na sociálnych sieťach sa šíri príspevok s obrázkom záznamu zo spisov ŠtB, ktorý má dokazovať, že atentátnik na Roberta Fica bol príslušníkom komunistickej Štátnej bezpečnosti. V skutočnosti však bol preverovanou osobou, nie je vedený ako príslušník ŠtB. 

Na Facebooku sa objavil obrázok spisu ŠtB s popisom: „Vrah, spisovateľ a Štébak!!!!! Spodina....”

ŠtBák sa hovorovo povie príslušníkovi niekdajšej komunistickej Štátnej bezpečnosti (ŠtB). ŠtB bola štátna politická tajná služba Ministerstva vnútra ČSSR v rokoch 1948 - 1989, išlo o neuniformovanú zložku polície.

Útočník nebol ŠtBákom

Atentátnik na premiéra však nie je vedený v zozname Ústavu pamäti národa, ktorý obsahuje mená príslušníkov komunistickej Štátnej bezpečnosti (ŠtB), Pohraničnej stráže a komunistického Ministerstva vnútra.

Rovnako nie je vedený v zozname Archívu bezpečnostných zložiek Českej republiky. Podľa záznamov na portáli ibadatelna.cz bol atentátnik v 15. mája 1980 uvedený ako preverovaná osoba ŠtB. Spis preverovanej osoby bol podľa ÚPN zavedený s cieľom sústreďovať písomnosti previerkového charakteru na osoby z hľadiska ich využiteľnosti alebo nebezpečnosti.

Z obrázku v šírenom v spornom príspevku teda vyplýva, že bol preverovanou osobou, nie príslušníkom ŠtB.


Zdroj: Ústav pamäti národa

Následne bol 28. mája 1980 uvádzaný v evidencií záujmových osôb ŠtB. Zo samotného záznamu nemožno vo väčšine prípadov určiť dôvod, prečo ŠtB dotyčnú osobu evidovala. Takáto evidencia je iba dôkazom záujmu o osobu a nedokazuje ešte spoluprácu s ŠtB.

Portáli ibadatelna.cz obsahuje online evidenciu bezpečnostných zložiek Československa v rokoch 1948 až 1989. 

Z dostupných archívnych materiálov teda nevyplýva, že by atentátnik bol príslušníkom komunistickej Štátnej bezpečnosti.

Ústav pamäti národa 16. mája 2024 pre portál Demagog uviedol, že „kategória „preverovaná osoba“ nebola príslušníkom ŠtB, ani tajným spolupracovníkom ŠtB”.

Záver

Na sociálnych sieťach sa šíri príspevok s obrázkom záznamu zo spisov ŠtB, ktorý má dokazovať, že atentátnik na premiéra Roberta Fica bol príslušníkom komunistickej Štátnej bezpečnosti. V skutočnosti však bol preverovanou osobou, nie je vedený ako príslušník ŠtB. V spolupráci so sociálnou sieťou Facebook preto príspevok označujeme za nepravdivý.

 

Zdroj ilustračného obrázku: OlafJanssen, CC BY-SA 3.0

success
error