DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií
Korčok ani Pellegrini neboli agentmi ŠtB

Korčok ani Pellegrini neboli agentmi ŠtB

Veronika Jursová Prachárová 27.03.2024 novinky

Na sociálnych sieťach sa šíri príspevok, podľa ktorého je 35 rokov po Nežnej revolúcii kandidátom na prezidenta agent komunistickej Štátnej bezpečnosti. Ani Ivan Korčok, ani Peter Pellegrini, teda kandidáti na prezidenta v druhom kole volieb, však spolupracovníkmi ŠtB neboli. 

Na Facebooku sa objavil príspevok s rečníckou otázkou, či „Slovensko naozaj nemá naviac, ako si 35 rokov po prevrate voliť za prezidenta agenta ŠTB?” Príspevok zrejme nadväzuje na dezinformácie šírené o kandidátovi na prezidenta Ivanovi Korčokovi, ktoré tvrdili, že bol agentom ŠtB. Okrem Korčoka sa do druhého kola prezidentských volieb dostal aj predseda strany Hlas Peter Pellegrini.

Agenti boli za komunizmu tajní spolupracovníci ŠtB, ktorých úlohou bolo odhaľovať, rozpracovávať a dokumentovať údajnú protištátnu trestnú činnosť.

Ivan Korčok nebol spolupracovníkom ŠtB

Ivan Korčok nie je vedený v zozname Ústavu pamäti národa, ktorý obsahuje mená príslušníkov komunistickej Štátnej bezpečnosti (ŠtB), Pohraničnej stráže a komunistického Ministerstva vnútra.

Rovnako nie je vedený v zozname Archívu bezpečnostných zložiek Českej republiky či na portáli ibadatelna.cz, ktorý obsahuje online evidenciu bezpečnostných zložiek Československa v rokoch 1948 až 1989. Z dostupných archívnych materiálov teda nevyplýva, že by Korčok akokoľvek spolupracoval s komunistickou Štátnou bezpečnosťou.

V januári 2024 čelil nepodloženým obvineniam zo spolupráce ŠtB na základe údajných dokumentov ŠtB, ktoré zverejnil Zoroslav Kollár. Ústav pamäti národa však autenticitu týchto dokumentov poprel.

Ani Peter Pellegrini nebol spolupracovníkom ŠtB

S komunistickou ŠtB nespolupracoval ani Korčokov protikandidát Peter Pellegrini. Predseda strany Hlas sa narodil 6. októbra 1975, plnoletosť dosiahol v roku 1993, teda po páde totalitného režimu. Ani jeho meno sa nenachádza v zozname Ústavu pamäti národa, ktorý obsahuje mená príslušníkov komunistickej ŠtB, Pohraničnej stráže alebo komunistického Ministerstva vnútra. Pellegrini nie je uvádzaný ani v zozname Archívu bezpečnostných zložiek Českej republiky a ani na portáli ibadatelna.cz, ktorý obsahuje online evidenciu bezpečnostných zložiek Československa v rokoch 1948 až 1989.

Záver

Na sociálnych sieťach sa objavuje príspevok, podľa ktorého je 35 rokov po Nežnej revolúcii kandidátom na prezidenta agent ŠtB. Ani jeden z postupujúcich kandidátov do druhého kola prezidentských volieb, Ivan Korčok a Peter Pellegrini, agentmi ŠtB neboli. V spolupráci so sociálnou sieťou Facebook preto označujeme príspevok za nepravdivý.


Zdroj ilustračnej fotografie: Max-Michael Wannags, CC BY-SA 4.0

success
error