DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Jozef Kollár

SKOK!

No, len dovoľte mi na úvod ešte uviesť na pravú mieru, čo hovorí kolega Štefanec. Povedal, že pri schvaľovaní eurovalu a zvyšovaní jeho kompetencií by sme mali ako keby len dotiahnuť do konca niečo, čo už aj tak získalo v minulom roku v parlamente 140 hlasov, no a toto je holá nepravda, pretože my sme minulý rok pán kolega odsúhlasili v Národnej rade Slovenskej republiky vznik dočasného eurovalu a vtedy sme hovorili, že bude len dočasný, že bude len garancia a že peniaze z neho sa aj tak nikdy nevyužijú, že to je len na upokojenie finančných trhov ...

Ivan Štefanec vs. Jozef Kollár, Ivan Švejna, Andrej Danko - 26.09.2011
Pravda

11.augusta 2010 NR SR vyslovila súhlas s Európskym financným stabilizacným nástrojom (EFSF) tzv. eurovalom. Zo 142 hlasujúcich poslancov sa za vyjadrilo 140. Je potrebné zdôraznit, že v tomto prípade sa hlasovalo za súhlas s tzv. eurovalom 1, ktorý mal byt len docasným financným mechanizmom. Jeho cielom je: "zabezpecit preventívne financnú stabilitu menovej únie poskytnutím docasnej financnej pomoci štátom eurozóny v prípade výnimocných okolností". 


Návrh rozšírenia eurovalu celkovo ráta s navýšením financných záruk, pricom na Slovensko by tak pripadli garancie vo výške 7,72 miliardy eur oproti doterajším 4,37 miliardy eur. 

Dalšie zmeny popisuje napríklad britský Telegraph:

So what's changed?
The EFSF is about to enjoy a lot more "flexibility" – flexing some massively beefed-up powers – according to the draft agreement at the eurozone summit. It listed three steps. For the first time the rescue fund will be able to help states earlier, with precautionary loans, instead of waiting until countries are shut out of the debt markets. The EFSF will also be able to directly recapitalise banks, addressing the complaint that bailing out a government does not fix a shaky banking sector. Thirdly, the plan is for it to be able to intervene in the secondary bond market (buying the debt already out there, rather than directly from the governments issuing them). The fund will also offer longer and cheaper loans to distressed countries. All this will also apply to the ESM when it comes into being. President Sarkozy said it represented “the beginnings of a European Monetary Fund”.

Dátum zverejnenia analýzy: 26.09.2011
success
error