DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Dušan Čaplovič

SMER-SD

Nuž, pán Bugár to priznal v rozhovore, že išli sme so 150% podmienkami návrhu zákona, novely zákona a potom sme uhrali sme to na 80, teraz povedali, že uhrali na 79 %...

Dušan Caplovic vs. Pavol Abrhan - 29.05.2011
Pravda

V rozhovore Bugár hovoril všeobecne o atmosfére v koalícii, a o tom, aké stratégie Most môže využiť pri rokovaniach.

Prikladáme preklad celej otázky a odpovede:

Új Szó: "Spomínali ste atmosféru, ktorá sa uvoľnila. Tak sa však zdá, že spolu s týmto sa nezmenila veľká časť reštriktívnych zákonov prinesených v posledných štyroch rokoch - napríklad takzvaný vlastenecký zákon."

Béla Bugár: "Vlastenecký zákon je obrovská chyba tých politikov, ktorí z neho spravili menšinový zákon. Vlastenecký zákon každého zaťažuje rovnako. A vtedy by sme sa tu vrátili k negatívam: do hláv slovenských politikov sa nepodarilo vbiť demokratické zmýšľanie 21. storočia. Na toto dokonca aj minister školsva z SDKÚ povedal: nie, na tomto nespravíme zmeny. Ak sa o tom rozprávame, že sa zákony nemenia tak, ako si to predstavujeme, tak to je prekliatie vládnej koalície. Keby sme boli trikrát takí silní ako teraz, tak by sme mohli dosiahnuť úplne iné veci. Inak: Ktorý môj bývalý kolega alebo novinár by si pomyslel, že súčasné KDH alebo SDKÚ budú iné než v období prvej alebo druhej Dzurindovej vlády. Aj v prípade zákona o používaní menšinových jazykov očakávame veľmi tvrdú debatu. Poznám ich zmýšľanie, budú veľmi tvrdí. Viem, na čo budú strieľať v návrhu, ale ak toto nebudeme požadovať, budú strieľať na niečo iné. Ak chceme dosiahnuť 80 percent, potrebujeme pýtať 150, s vedomím toho, že potrebujeme uzatvárať kompromisy. Ale kompromis nemôže presiahnuť principiálne veci."

Originál: "Említette a légkört, amely enyhült. Olybá tűnik viszont, hogy ezzel együtt az elmúlt négy évben hozott restriktív törvények nagy része – például az ún. hazafiassági törvény – eddig nem változott.

A hazafiassági törvény óriási hibája azoknak a politikusoknak, akik ebből kisebbségi törvényt kreáltak. A hazafiassági törvény mindenkit egyformán sújt. És akkor itt visszatérnék a negatívumokhoz: a szlovák politikusok fejébe nem sikerült beleverni a 21. századi demokrata gondolkodásmódot. Erre még az SDKÚ-s oktatási miniszter is azt mondta: nem, ezen nem változtatunk. Ha arról beszélünk, hogy a törvények nem úgy változnak, ahogy mi elképzeltük, akkor ez a kormánykoalíció átka. Ha háromszor olyan erősek volnánk, mint most, akkor teljesen más dolgokat lehetne elérni. Másrészt: melyik volt kollégám vagy újságíró gondolta volna, hogy a mostani KDH vagy az SDKÚ más lesz, mint az első vagy a második Dzurinda-kormány idején volt. A kisebbségi nyelvhasználati törvény esetében is nagyon kemény vitát várok. Ismerem a gondolkodásmódjukat, nagyon kemények lesznek. Tudom, mire fognak lőni a tervezetben, de ha azt nem kérjük, akkor másra lőnek. Ha el akarunk érni 80 százalékot, akkor 150-et kell kérnünk, annak tudatában, hogy kompromisszumokat kell kötnünk. De ez a kompromisszum az elvi dolgokon nem léphet túl."

Dátum zverejnenia analýzy: 28.05.2011
success
error