DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Branislav Ondruš

Hlas

No a preto pokiaľ dnes vypočítavame, čo tento krok tejto zmeny odvodovej prinesie ako v plusovej rovine ľuďom, tak netreba zabúdať, že napríklad od začiatku roka bežní zamestnanci, opäť hovorme o tých ľuďoch, ktorí zarábajú povedzme 500 eur, alebo zarábajú tú priemernú mzdu, niekde 750 alebo cez 750 eur, tak tí ľudia tým, že sa opäť znížila tá odpočítateľná položka od januára, tak vlastne prišli o vyše sedem eur mesačne.

Jozef Mihál vs. Branislav Ondruš - 10.04.2011
Pravda

Legislatívna zmena nadobudla činnosť 1.januára 2011 a zaviedla zníženie nezdaniteľnej časti základu dane (ide o tzv. zníženie odpočítateľnej položky).

Ako uvádza server zervan.sk (internetový ekonomický časopis):

„S účinnosťou od 1. januára 2011 nastávajú zmeny v zdanení fyzických osôb z titulu ukončenia niektorých dočasných ustanovení noviel zákona o dani z príjmov. (...)Ukončenie platnosti týchto prechodných ustanovení má priamy dôsledok na zvýšenie dane z príjmu fyzických osôb o 7,38 eura mesačne pre priemerné príjmové skupiny (príjem, ktorý je v rozsahu limitov na výpočet dovodov a daní - približne medzi 400 a 1100 eur mesačne)."

Dátum zverejnenia analýzy: 09.04.2011
success
error