DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Branislav Ondruš

SMER-SD

No viete, ja tu vidím kľúčový problém v tom, že toto je typický prístup súčasnej vládnej koalície. Robiť niečo, o čom pred voľbami absolútne mlčali. O čom sme nepočúvali. Niečo, čo je dokonca úplne v rozpore s predvolebnými sľubmi. Ja viem, že toto neboli slová pána ministra, takže ja to samozrejme rešpektujem. Ale pani premiérka jasne pred voľbami povedala. Nebudeme zvyšovať dane. Dnes máme na stole návrhy, alebo pravdepodobne máme na stole návrhy, ktoré celkom reálne dane budú zvyšovať.

Jozef Mihál vs. Branislav Ondruš - 10.04.2011
Pravda

O výrokoch Ivety Radičovej v predvolebných diskusiách si môžete prečítať napríklad v článku SME, napríklad aj volebný program SDKÚ hovorí o tom, že SDKÚ nebude zvyšovať daňové zaťaženie (časť 1.2.8). Ondruš v diskusii naráža konkrétne na dopad zmien daní a odvodov najmä na živnostníkov v súvislosti s paušálnymi výdavkami.

Ako sa uvádza napríklad v článku Pravdy:

"Problémom môže podľa nich (odborníkov, pozn.) byť najmä obmedzenie paušálnych výdavkov. Teraz si môžu podnikatelia bez zdokladovania znížiť základ dane o 40-percentné paušálne výdavky. Po novom tak budú môcť urobiť len do výšky 200-eur. Kým živnostník s hrubým ziskom 1000 eur si mohol doteraz cez paušálne výdavky odrátať 400 eur, po novom by mu táto suma mala klesnúť na polovicu. V praxi by tak mohol platiť vyššie odvody a dane ako v súčasnosti. Ak by sa chcel väčším poplatkom vyhnúť, musel by si začať viesť účtovníctvo a skutočné výdavky dokladovať cez faktúry."

Dátum zverejnenia analýzy: 09.04.2011
success
error