DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Branislav Ondruš

Hlas

Tento týždeň bol zverejnený napríklad prepočet živnostenskej komory na človeka, ktorý ma celkové príjmy 10 000 eur ročne. To znamená, že necelých 1 000 ja neviem, niečo cez 800 mesačne. Ale to je všetko, čo ten živnostník vyfajtúruje hej. Tak jednoducho, zatiaĺ čo za minulý rok takýto človek mal celkovú daňovú a odvodovú povinnosť vyše 1 700 eur, za tento rok tá daňová odvodová povinnosť bude vyše 1 900 eur, tak za budúci rok tá jeho ďanová a odvodová povinnosť bude vyše 2 600 eur.

Jozef Mihál vs. Branislav Ondruš - 10.04.2011
Nepravda

Jediný konkrétny prepocet Slovenského živnostenského zväzu (nie komory) sme našli v relácii Téma dna na TA3 zo zaciatku apríla:

Peter Bielik, moderátor: "Pán prezident, to ci sa koalícia dohodla alebo nie, to nechajme na chvílu nabok pre politikov, podme sa pozriet na ten posledný návrh ako celok, to co vzišlo zo vcerajšej koalicnej rady. Premiérka tvrdí, že 80 percent živnostníkov, pre nich sa situácia zlepší, pretože sa im znížia minimálne odvody, súhlasíte s tým?"

Stanislav Cižmárik, prezident, Slovenský živnostenský zväz: "No nemôžeme s tým súhlasit, pretože pokial sme si to prepocítali, tak síce ona sa vyjadrila a v tom to aj je, že odvody sa znížia, ale zároven pri prepocte všetkých dopadov sa vlastne zvýšia dane. Takže pokial sme si to prepocítali, že pri príjme 12-tisíc za rok, taký priemerný alebo taký nízko zarábajúci živnostník, vlastne ten dopad je mínus 96 euro, ciže dalšia stovka euro zataženia pre živnostníkov navyše. To je z tých 80-tisíc, o ktorých sa hovorí, že to sú tí, ktorí by mali mat to zlepšenie."

Podobne aj v clánku HN zo 7. apríla:

"Živnostníkov to však neupokojilo. Nadalej tvrdia, že ich zmeny poškodia. 'Podla našich prepoctov zaplatia živnostníci v priemere o 96 eur viac na daniach aj odvodoch,' povedal prezident Slovenského živnostenského zväzu Stanislav Cižmárik."

Dátum zverejnenia analýzy: 09.04.2011
success
error