DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Ján Počiatek

SMER-SD

Moderátor: Pán poslanec, prečo nezaviedla bankovú dań vláda Róberta Fica, prosím vás? Počiatek: No jednak preto, že sme takisto čakali, ako sa vyvinie diskusia v rámci európskeho kontextu a táto debata sa uzavrela až v lete minulého roku.

Ivan Mikloš vs. Ján Pociatek - 21.03.2011
Pravda

V správe (pdf.) zo summitu EÚ z dňa 17. júna 2010 sa uvádza:

"Európska rada súhlasí s tým, že členské štáty by mali zaviesť režimy odvodov a daní pre finančné inštitúcie, aby sa zabezpečilo spravodlivé rozdelenie záťaže a aby sa zaviedli stimuly na obmedzenie systémových rizík. Takéto odvody alebo dane by boli súčasťou dôveryhodného rámca na riešenie úpadku. Je naliehavo potrebné, aby sa ďalej pracovalo na ich hlavných prvkoch, a mali by sa starostlivo posúdiť otázky rovnakých podmienok a kumulatívne vplyvy rozličných regulačných opatrení. Európska rada vyzýva Radu a Komisiu, aby pokročili v tejto práci a podali správu v októbri 2010."

Podľa portálu euractiv.sk:

"V októbri 2010 Európska komisia navrhla zavedenie dane z finančných aktivít (FAT – Financial Activities TAX), pričom návrh chcela predložiť na poslednom summite skupiny G20 v Soule, aby získala medzinárodnú podporu tohto kroku. Očakávania sa nenaplnili. Finančné dane nakoniec neboli súčasťou agendy novembrového (2010) summitu G20 v Soule."

Smernica EÚ k bankovej dani by mala byť zavedená až tento rok. 

Napriek tomu, že zavedenie bankovej dane ešte nebolo prevedené do výkonného nariadenia EÚ, Počiatek správne uvádza, že závery z diskusie boli formulované v lete 2010.

Dátum zverejnenia analýzy: 20.03.2011
success
error