DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Ján Počiatek

SMER-SD

Niektoré banky dokonca odhadujú, že bude pokles reálnych miezd v tomto roku, čo je zásadný rozdiel.

Ivan Mikloš vs. Ján Pociatek - 21.03.2011
Nepravda

Podľa Výboru pre makroekonomické prognózy, kde má okrem iných zástupcu aj NBS, by mala reálna mzda v roku 2011 vzrásť o 0,2%. Rovnaký vývoj predpokladá aj materiál (.pdf) IFP MF SR.

Denník Pravda prišiel  4. marca 2011 s názormi niektorých analytikov:

"V odvetviach, ako je napríklad veľkoobchod a maloobchod, kde stále cítiť váhavý spotrebiteľský dopyt, budú zamestnávatelia zrejme opatrní pri tvorbe nových pracovných miest aj pri raste platov," uviedol Vladimír Vaňo, analytik Volksbank. "Ďalší veľkí zamestnávatelia, ako napríklad verejná správa, pracovníci v oblasti sociálneho zabezpečenia, školstva, zdravotníctva, ktoré tvoria necelých 22 percent zamestnancov, sa musia pripraviť v niektorých prípadoch na škrtanie miest či znižovanie platov," dodal  Vaňo.

"Regióny na strednom a východnom Slovensku reagujú na oživovanie hospodárstva oneskorene. Napríklad v okolí Banskej Bystrice rástli mzdy vlani o päť percent, v Prešovskom kraji o 3,7 percenta. Práve regióny s vysokou nezamestnanosťou a nízkymi mzdami by mohli v tomto roku zaznamenať výraznejší rozvoj,"  konštatoval Dávid Dereník, analytik UniCredit Bank.

Nenašli sme žiadne komerčné prognózy, ktoré by vývoj reálnych miezd pre tento rok označovali ako negatívne. 

Dátum zverejnenia analýzy: 20.03.2011
success
error