DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Peter Kažimír

SMER-SD

Lebo on v podstate označil živnostníkov z tohto pohľadu za parazitujúcich na zamestnancov, ako inými slovami sa to, ako to je trošku akože pritiahnuté za vlasy alebo trošku expresívne vyjadrené, ale áno povedal, títo doplácajú na tamtých.

Peter Kažimír vs. Ivan Švejna - 14.03.2011
Zavádzajúce

Kažimír sám priznáva expresívnost svojej interpretácie Miklošovho výroku.

Ako informuje SITA:

"Jedným z dôkazov zlého nastavenia súcasného systému je podla Ivana Mikloša aj skutocnost, že napríklad v roku 2009 zaplatila v priemere jedna samostatne zárobkovo cinná osoba (SZCO) na daniach a odvodoch 1700 eur, kým zamestnanec štátu odviedol až 5200 eur. Zamestnanci platia viac  ako zamestnávatelia.

'Dá sa predpokladat, že dodnes sa táto disproporcia ešte zväcšila,' upozornuje Mikloš. Zámerom ministerstva financií je preto zmenit systém tak, aby už pre zamestnávatelov nebolo výhodné tlacit zamestnancov k práci prostredníctvom živnosti."


Napriek konštatovaniu nepomeru platieb do systému zamestnancov a živnostníkov neoznacil tento stav ako doplácanie živnostníkov na zamestnancov. Záznam tlacovej konferencie si môžete vypocut tu. Ani neexpresívna cast Kažimírovho výroku tak nie je pravdivá.

Dátum zverejnenia analýzy: 13.03.2011
success
error