DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Ľubomír Jahnátek

SMER-SD

V konečnom dôsledku, ten vysoký nárast cien sa udial práve na rozmedzí, kedy končili staré pravidlá, ktoré sme nastavili my ešte za vlády Roberta Fica, a kedy začali účinkovať nové pravidlá, ktoré nastavila vláda Ivety Radičovej, čiže práve v tom januári už sa to začína odzrkadľovať. Čiže práve v tom januári už sa to začína odzrkadľovať a tu si netreba nevšimnúť aj fakt, že napríklad zrušil sa zákon o obchodných reťazcoch.

Zsolt Simon vs. Lubomír Jahnátek (plus Ján Figel) - 07.03.2011
Pravda

Ľ. Jahnátek má pravdu. Korelácia medzi zavedením opatrení konsolidačného balíčka a januárovou infláciou existuje.

Zákon o obchodných reťazcoch však ešte zrušený nie je.

Ministerstva hospodárstva SR navrhlo  zrušiť zákon o neprimeraných podmienkach v obchodných vzťahoch až od apríla 2011. Poslanci NR SR to odsúhlasili (druhého februára 2011, pozn.) a novelu posunuli do druhého čítania.

Podľa Eurostatu (.pdf) bola medzimesačná inflácia (december 2010 a januára 2011, pozn.) vo výške 2,1%.

Ku konsolidačnému balíčku
V materiáli IFP (.pdf) sa na štvrtej strane uvádza, že celkový vplyv navrhovaných opatrení (zvýšenie sadzby na pivo - neprešlo; zvýšenie sadzby na tabak a tabakové výrobky; zrušenie daňového oslobodenia pri energetických daniach; zrušenie daňového zvýhodnenia pre biopalivá v zmesi s fosílnym palivom; poplatok pre štátne hmotné rezervy; poplatok za likvidáciu jadrových zariadení; diaľničné známky) na priemernú ročnú infláciu (p.b.) na rok 2011 by mal byť 0,98 %(t.j. príspevok k inflácii).

Ako ostatné faktory pôsobiace na zvyšovanie cien v roku 2011 analýza uvádza zdražovanie ropy, zlú úrodu a posilňovanie dolára.

Dátum zverejnenia analýzy: 06.03.2011
success
error