DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Ján Počiatek

SMER-SD

Druhá vec je, že je množstvo sektorov, kde ste vôbec nič neušetrili. Ale tento rozpočet a to si málokto uvedomuje, hovorí o trojročnom vládnutí tejto vlády, čo je takmer naprieč celým volebným obdobím a ten rozpočet hovorí už aj o ďalších rokoch. A tam jasne vidieť, ako je to so skutočnými prioritami vlády. Vôbec to nie sú diaľnice, vôbec to nie je zdravotníctvo, vôbec to nie je školstvo, veda, výskum. Toto sú holé fakty. A to sú neustále výhovorky na bývalú vládu, že ako tá nevedela vládnuť a ako veľa plytvala.

Ivan Mikloš vs. Ján Pociatek - 19.12.2010
Zavádzajúce

Nižšie sú zvýraznené sú „sektory“, kde sa výdavky v roku 2011 oproti 2010 neznižovali. Ide o 12 oblastí z 27, čo môže byť málo (alebo veľa), ak to ale Počiatek neráta ani na objem financií, ktorý je k nim pridelený, ale len na počty, je to menej ako polovica.

Pri rokoch 2012 a 2013 sú zvýraznené tri ministerstvá, ktoré majú dostať najviac financií. Sú medzi nimi dve z troch, ktoré Počiatek uvádza ako neprioritné pre súčasnú vládu (kým v prípade ministerstva práce to môže byť vysvetlené mandatórnymi výdavkami, pri ministerstve dopravy to tak už nie je). Ak sa na to pozrieme z hľadiska toho, kto si má v roku 2013 oproti roku 2012 najviac polepšiť, vyhráva ministerstvo práce.Zdroje: MF SR: Návrh zákona o štátnom rozpočte na rok 2011MF SR: Zákon o štátnom rozpočte na rok 2010

Dátum zverejnenia analýzy: 12.12.2010
success
error