DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Ján Počiatek

SMER-SD

To, čo sa udeje celkovo v budúcom roku (nielen vládne opatrenia, pozn.) spôsobí zaťaženie rozpočtov domácností v priemere o 400 eur ročne. To je to, čo hovoríme.

Ivan Mikloš vs. Ján Pociatek - 19.12.2010
Zavádzajúce

Smer nie je vo svojej argumentácii počas ostatných mesiacov tak presný a nerozlišuje medzi tým, čo sú opatrenia vlády a čo je spôsobené inými okolnosťami, ako tvrdí Počiatek. Na stránke Smeru sa napríklad uvádzalo (článok už na webe Smeru nie je normálne dostupný): 

Ako konkrétne fakty R. Fico uviedol porovnanie, koľko peňazí ide do školstva teraz a koľko dávala jeho vláda. Podobne porovnal situáciu v sociálnych veciach či celkovo pri zaťažení strednej vrstvy na Slovensku, zarábajúcej mesačne 400 – 500 eur. Ľudí takisto upozornil aj na chystajúce sa masívne zdražovanie, ktoré podľa jeho slov Slovensko čaká od 1. januára 2011. "Ak si zrátame efekt zvýšenia DPH, zvýšenia ceny tepla e energií, ak si zrátame takisto negatívny efekt, ktorý bude mať nárast ceny pôdohospodárskej nafty v prepočte na koruny o 5 korún a ďalšie rozhodnutia, ktoré prijala pravicová vláda, toto všetko bude znamenať významné zdraženie základných životných potrieb..." poznamenal Robert Fico.

Dátum zverejnenia analýzy: 12.12.2010
success
error