DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Tomáš Malatinský

Nestraníci

Mnohí dávajú (Slovensko, pozn.) za príklad v konsolidácii.

Súcasný hospodársky stav a vnútorné záležitosti - 20.05.2013
Neoveriteľné

Nemecký minister hospodárstva sa skutočne vyjadril sa v zmysle, že Slovensko môže byť príkladom. Podobne sa vyjadril pre rokom H. Swoboda. Demagog.sk nezistil viac pochvalných vyjadrení, ktoré by považovali Slovensko za dobrý príklad konsolidácie. Dvoch zahraničných predstaviteľov len ťažko môžeme považovať za "mnohých", výrok preto hodnotíme ako neoveriteľný.


Pochvalne slová v tejto súvislosti na adresu Slovenska vyjadril nemecký minister hospodárstva a vicekancelár Philipp Rosler v auguste 2012. Počas svojho stretnutia s našim ministrom financií Robertom Kažimírom sa k počínaniu Slovenska vyjadril veľmi pochvalne napriek tomu, že deficit výrazne prekročil v uplynulých rokoch limit 3%: "Slovenská vláda nestojí len tak pred týmito číslami a nie je nečinná. Veľmi veľa robí pre to, aby znížila deficit a pred tým máme veľký rešpekt. Čo sa týka rastu, Slovensko naozaj ide príkladnou cestou." 

V máji 2012 sa pochvalne na adresu Slovenska vyjadril H. Swoboda, predseda Skupiny progresívnej aliancie socialistov a demokratov v Európskom parlamente:
"Podľa Swobodu je Slovensko dobrý príklad pre EÚ, ako sa vyrovná s ekonomickou situáciou. Vyzdvihol našu snahu okrem úspor v rozpočte presadzovať prorastové opatrenia, ako sú napríklad veľké investície. "Je to najlepšie riešenie problémov EÚ," tvrdí europoslanec"

Šéf OECD, Angel Gurría sa na minuloročnej návšteve Slovenska vyjadril priaznivo k stavu na Slovensko, no nedával ho za pozitívny príklad:

Vidím však na Slovensku politickú vôľu znížiť deficit.Osobne by som sa skôr bál o Grécko, Španielsko či Taliansko, ale Slovensko je relatívne v poriadku, svoj sľub znižovať dlh napĺňate, máte stanovené ciele a presvedčenie o tom,prečo je také dôležité to dosiahnuť." Výrok je teda pravdivý.

Dátum zverejnenia analýzy: 19.05.2013
success
error