MOST-HÍD
Túto doktrínu nevyhnutnosti [súčasť Bangalorských princípy - pozn.] má aplikovať súd, ktorý je v nejakej patovej situácii a nie zákonodarný orgán.
V dokumente (.pdf) The Bangalore principles of judicial conduct je ich úloha jasne špecifikovaná, a to aj v prípade doktríny nevyhnutnosti:
"The following principles are intended to establish standards for ethical conduct of judges. They are designed to provide guidance to judges and to afford the judiciary a framework for regulating judicial conduct. They are also intended to assist members of the executive and the legislature, and lawyers and the public in general, to better understand and support the judiciary. These principles presuppose that judges are accountable for their conduct to appropriate institutions established to maintain judicial standards, which are themselves independent and impartial, and are intended to supplement and not to derogate from existing rules of law and conduct which bind the judge."
"Zámerom nasledujúcich princípov je ustanovenie etických štandardov pre správanie sa sudcov. Majú im poskytovať vodítko a rámec pre riadenie súdneho konania. Taktiež majú pomáhať členom exekutívy a legislatívy, právnikom a verejnosti vo všeobecnosti lepšie pochopiť a podporiť súdnictvo. Tieto princípy predpokladajú, že sudcovia sú zodpovední za svoj výkon príslušným inštitúciám, ustanoveným za účelom udržania súdnych štandardov, ktoré sú nezávislé a nestranné. Princípy majú byť doplnkom neodchyľujúcim sa od už existujúcich zákonov a postupov viažúcich sa k osobe sudcu."
Z tejto definície teda vyplýva, že Bangalorské princípy vrátane doktríny nevyhnutnosti majú dopĺňať legislatívu, a aplikovať ich má súd.