DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Gábor Gál

MOST-HÍD

Riešenie, ktoré prišlo do parlamentu z vlády, nie je neutrálne, lebo vlastne jednak že retroaktívne pôsobí a jednak že zneguje rozhodnutie, právoplatné rozhodnutie. Retroaktívne v tom, že vlastne aj do procesu, ktorý začal pred prijatím tohto zákona, do toho konania zasahuje spätne. Čiže aj tie vylúčenia, ktoré boli právoplatne rozhodnuté Ústavným súdom, sa zrušia spätne a bude rozhodovať ten senát, ktorý prvý dostal tento spor.

Zmeny v zákone o organizácii Ústavného súdu - 06.05.2013
Pravda

V súvislosti so súdnym konaním medzi nevymenovaným generálnym prokurátorom Jozefom Čentéšom a prezdentom SR Ivanom Gašparovičom je namietnutých alebo vylúčených 12 z 13 sudcov Ústavného súdu SR. Nefunkčnosť Ústavného súdu a generálnej prokuratúry sú podľa vlády SR dôvody k novele zákona.

Podľa uznesenia Ústavného súdu z 24. januára 2013 boli sudcovia Peter Brňák a Milan Ľalík vylúčený z výkonu sudcovskej funkcie vo veci námietky Jozefa Čentéša voči prezidentovi SR Ivanovi Gašparovičovi z 28. decembra 2012, ktorý ho odmietol vymenovať do funkcie generálneho prokurátora SR.

Podľa znenia novely zákona (viď Schválené znenie zákona NRSR 481, .rtf) by sa však na toto vylúčenie nemalo prihliadať. O prípade bude rozhodovať prvý senát Ústavného súdu, ktorého členmi sú Peter Brňák a Milan Ľalík. Zákon teda pôsobí retroaktívne.

Podľa sme.sk sa v posledných dňoch sa opozícia pokúša o a zbiera podpisy na napadnutie zákona.

Dátum zverejnenia analýzy: 05.05.2013
success
error