DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Ľubomír Jahnátek

SMER-SD

Dneska je do problému konského mäsa zapojených, do piatku bolo 20, bohužiaľ musím po piatku povedať 21 štátov, lebo už je v tom aj Slovensko...

Kontrola potravín - 04.03.2013
Nepravda

Ľ. Jahnátek nesprávne uvádza deň kedy sa Slovensko pripojilo ku krajinám, v ktorých sa objavilo konské mäso. Slovensko sa nepripojilo k týmto krajinám v piatok 1. marca 2013, ale už 22. februára 2013. 22. februára bol zhodou okolností tiež piatok, no k 26. februáru 2013 bolo konským mäsom zasiahnutých podľa TASR len okolo 18 krajín. Z toho je evidentné, že Ľ. Jahnátek myslí piatok 1. marca 2013. Počet krajín, ktoré sú do problému konského mäsa zapojených nehodnotíme, keďže situácia sa rýchlo mení a nie je dostupný zoznam krajín, v ktorých sa tento problém vyskytol. 

Úrad verejného zdravotníctva SR upozornil dňa 22. februára na prítomnosť konského mäsa v lasagniach dovezených z Luxemburska. 

26. februára 2013 správa (ANG) z Českej republiky upozornila na prítomnosť konského mäsa vo výrobkoch, ktoré boli distribuované aj na Slovensko. Podľa dostupných informácií malo ísť o predsmažené hamburgery určené pre gastronomické prevádzky (stánky rýchleho občerstvenia, bufety), z ktorých 60-90% malo byť práve z konského mäsa.

Minister Ľ. Jahnátek spomína zistenie z piatka 1. marca 2013, kedy Štátny veterinárny a potravinový ústav o zle označených zásielkách informoval o zásielke označeného ako hovädzina, ktoré v skutočnosti obsahovalo konské mäso. Celkový objem dovezeného mäsa 16,4 ton. 

Z tlačovej správy TASR (26. februára 2013) vyplýva, že počet krajín, v ktorých odhalili konské mäso v hovädzích výrobkoch sa pohybuje okolo 18. K 19. februáru 2013 bolo v kauze 15 krajín. Na domácich aj zahraničných serveroch sa nám nepodarilo dopátrať presný počet krajín, avšak číslo sa blíži dvadsiatim. Vďaka garancií voľného pohybu tovarov v EÚ číslo infikovaných krajín nemusí byť konečné a môže sa kedykoľvek meniť. Taktiež ani správa EK z 26. februára neuvádza zoznam krajín, ktoré majú problém so zle označenými zásielkami konského mäsa.

Dátum zverejnenia analýzy: 03.03.2013
success
error