DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Ján Počiatek

SMER-SD

Riadiaci orgán pod vedením pána Figeľa požiadal o preplatenie týchto neoprávnených výdavkov, čo je jasné z tejto listovej dokumentácie a na základe auditu, ktorý odhalil, že časť tých platieb, konkrétne tých 5,4 milióna, bolo neoprávnených, Brusel pozastavil platby (stavba diaľnice pri Považskej Bystrici, pozn.).

Deravé slovenské cesty a spomalené dialnice - 25.02.2013
Pravda

Tlačová správa Ministerstva dopravy, 20. februára 2013:

"Európska komisia oznámila ministerstvu dopravy prerušenie uhrádzania priebežných žiadostí o platbu listom v piatok 15. februára. Dôvodom sú výsledky národného auditu č. A441 z roku 2012. Ten zistil závažné nedostatky pri overovaní oprávneností výdavkov v roku 2011, počas ministrovania Jána Figeľa. Audit zistil, že Riadiaci orgán schvaľoval neoprávnené výdavky prijímateľom eurofondov. Preplatené neoprávnené výdavky národný audit vyčíslil na 5 410 283 eur. Ide o dvanásť faktúr, ktoré boli riadiacemu orgánu predložené v priebehu augusta až novembra 2010. Neoprávnené výdavky sa týkali najmä projektu D1 Sverepec- Vrtižer (vo výške 5,32 mil. eur)."

To, že riadiaci orgán pod vedením J. Figeľa požiadal o preplatenie týchto zdrojov, potvrdil v relácií V politike (čas 36:08) 24. februára samotný J. Figeľ.

J. Figeľ: 
"Ide o projekt, za vlády Roberta Fica, prvej vlády Roberta Fica s tým, že ešte dobiehajú niektoré práce, ktoré následne Národná diaľničná spoločnosť žiadala preplatiť. A žiadala ich preplatiť s relatívne veľkým oneskorením. Tých 5 miliónov zhruba reprezentuje práce, ktoré boli vykonávané alebo materiál dodaný."

René Medzihradský, moderátor:
"Pán Figeľ, poslal tu žiadosť váš úradník do Bruselu?"

Ján Figeľ:
"Poslal, ale opakujem, ide o platby, o zmeny zmluvy, dodatky, ktoré boli súčasťou diela za Ľubomíra Vážneho."Dátum zverejnenia analýzy: 24.02.2013
success
error