DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Ján Počiatek

SMER-SD

Ja vám poviem, čo sa stalo. Stalo sa to, že pán Figeľ zastavil v jeden moment výstavbu diaľníc a začal úplne nový systém. Novú éru. Táto súťaž bola jedna z prvých a bola prvá, kde urobili vo veľkom zhone aj absolútne preukazateľné, koľko trvala príprava tejto súťaže koľko bolo zmätočných otázok a odpovedí v tom, veľmi zmätočná súťaž rozdelili ju ešte navyše pôvodne jeden úsek na dva úseky, ale to nejde do týchto detailov.

Tragedia pri vystavbe dialnice v Kurimanoch - 12.11.2012
Zavádzajúce

Ján Figeľ skutočne pripravil projekt nanovo. Dovtedy sa uvažovalo o výstavbe tohto úseku diaľnice formou PPP projektov.

"Zákazku na úsek diaľnice D1 Jánovce - Jablonov, ktorého súčasťou je aj zrútený most, získal Váhostav v tendri za bývalej vlády. Pôvodne mali práce na deväťkilometrovom úseku stavanom formou PPP stáť 136 miliónov eur. Keďže víťazné konzorcium v pôvodnom tendri nepresvedčilo banky, aby na túto časť PPP požičali, nový minister dopravy Ján Figeľ (KDH) vyhlásil novú súťaž. Štátna expertíza očakávala, že vzhľadom na prebytok stavebných kapacít na trhu cena mohla klesnúť až na 94,6 milióna eur. Konzorcium firiem Váhostav a Bögl a Krýsl napokon ponúklo ešte menej – ani nie 60 miliónov eur. Cena tak klesla oproti pôvodnej z PPP o viac ako polovicu." (ekonomika.sme.sk, 2. november 2012)

Verejné obstarávanie na tento úsek prebiehalo 7 mesiacov. Zmluvný začiatok výstavby bol stanovený na 06/2011 a koniec na 12/2013, čiže 30 mesiacov. Celkovo sa jedná o 9 km úsek.

Národná diaľničná spoločnosť uvádza všetky údaje týkajúce sa výstavby diaľníc.

To, že bol úsek pripravovaný oproti ostatným veľmi rýchlo, sa nedá povedať. Čas výstavby podobného úseku trvalo v minulosti 24 mesiacov a verejné obstarávanie približne 4 mesiace. Nedá sa teda povedať, že by pri tomto úseku nastalo nejaké zrýchlenie.

Preto hodnotíme výrok Jána Počiatka za zavádzajúci.

 

 

 

Dátum zverejnenia analýzy: 11.11.2012
success
error