Hlas
No ale človek, ktorý je zamestnaný dva roky, teda do dvoch rokov, bude prepustený bez odstupného, rovnako ako dnes.
Výrok B. Ondruša hodnotíme ako nepravdivý, vzhľadom na to, že zákonník práce, ktorý je momentálne v platnosti uvádza, že odstupné dostane aj zamestnanec, ktorý bol v pracovnom pomere najmenej 1 rok. Schválená zmena Zákonníka práce mení a uvádza, že odstupné bude vyplatené až po odpracovaní dvoch rokov.
Vládny návrh zákona, ktorý menil Zákonník práce schválený 25. októbra 2012 uvádza, že odstupné bude zamestnancovi vyplatené až po odpracovaní najmenej dvoch rokov v danom zamestnaní.
43. V § 76 odseky 1 a 2 znejú:
„(1) Zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou z dôvodov uvedených v § 63 ods. l písm. a) alebo písm. b) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, patrí pri skončení pracovného pomeru odstupné najmenej v sume
a) jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dva roky a menej ako päť rokov..."
Zákonník práce (.doc), ktorý je momentálne ešte stále účinný, a ktorý bol schválený minulou vládou hovorí, že odstupné sa vypočítava podľa výpovednej doby, ktorá môže trvať od dvoch mesiacov (ak zamestnanec pracoval u zamestnávateľa jeden rok) do päť mesiacov (ak pracovný pomer trval 20 rokov).
§ 76, Odstupné:
"(1) Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi odstupné, ak sa pracovný pomer skončí dohodou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) alebo písm. b) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu. Zamestnancovi podľa prvej vety patrí odstupné najmenej v sume, ktorá je násobkom jeho priemerného mesačného zárobku a počtu mesiacov, počas ktorých by trvala výpovedná doba podľa § 62."
§ 62, Výpovedná doba
"(3) Výpovedná doba zamestnanca, ktorému je daná výpoveď z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) alebo písm. b) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, je
a)dva mesiace, ak pracovný pomer zamestnanca u zamestnávateľa ku dňu doručenia výpovede trval najmenej jeden rok a menej ako päť rokov...
(2) Ak bola zamestnancovi daná výpoveď z dôvodov uvedených v odseku 1, zamestnanec má právo pred začatím plynutia výpovednej doby požiadať zamestnávateľa, aby sa pracovný pomer skončil dohodou. Tejto žiadosti je zamestnávateľ povinný vyhovieť. Zamestnancovi patrí odstupné najmenej v sume, ktorá je násobkom jeho priemerného mesačného zárobku a počtu mesiacov, počas ktorých by trvala výpovedná doba podľa § 62."
Podľa § 62 stále platného Zákonníka práce je výpovedná doba dva mesiace pre zamestnanca, ktorý pracoval u zamestnávateľa najmenej rok a menej ako päť rokov. Podľa § 76 je minimálne odstupné násobkom priemerného mesačného zárobku zamestnanca a počtu mesiacov výpovednej doby podľa § 62. Inými slovami, zamestnanec ktorý pracoval najmenej jeden rok mal nárok na odstupné. Nie je preto pravdou, že plánovaná zmena nároku na odstupné až po dvoch rokoch je rovnaká ako v súčasnosti platnom Zákonníku práce.