DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Viliam Novotný

Šanca

Pamätám sa ako v 2008 roku štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa, keď jej začalo tiecť do topánok, riešila situáciu. Zvýšila zmluvy štátnym nemocniciam o 20, 30% a znížila zmluvy ostatným nemocniciam, regionálnym a súkromným.

Systém jednej zdravotnej poistovne - 05.11.2012
Neoveriteľné

Agentúrne správy hovoria o navýšení platieb pre veľké štátne nemocnice. Demagog.sk však nezistil nezávislú informáciu, či došlo k plošnému zníženiu zmlúv regionálnym a súkromným nemocniciam tak ako uvádza V. Novotný. 

SITA, ČTK (23.1.2008): 
"Ako uviedol poslanec SDKÚ-DS Viliam Novotný, najväčšia poisťovňa ponúkla fakultnej nemocnici v Bratislave nárast cien o 40 %, Košiciam a Martinu o 30 % a Banskej Bystrici v rozpätí 20 až 30 %. Neštátne nemocnice dostali v mnohých prípadoch podľa Novotného návrhy na zmluvy, kde im VšZP navrhuje výrazný pokles objednaných výkonov, a to od 20 do 50 %Všeobecná zdravotná poisťovňa kategoricky odmieta vyjadrenia podpredsedu SDKÚ-DS Viliama Novotného. "Takéto tvrdenia považuje VšZP za nástroj politického boja a nie za seriózne a argumentačne podložené hodnotenie postupu VšZP," uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa VšZP Petra Balážová."

SME (18.1.2008): "Vtedajší generálny riaditeľ Všeobecnej zdravotnej poisťovne Anton Kováčik rokovania s fakultnými nemocnicami označil za korektné. Všeobecná štyrom z nich – v Bratislave, Martine, Banskej Bystrici a v Koši­ciach – navýšila platby o viac ako 25 percent."

HPI (22. január 2008): 
"Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) sa dohodla so zástupcami Asociácie nemocníc Slovenska (ANS) na zmluvách na rok 2008. Ako informovala hovorkyňa VšZP Petra Balážová, predstavitelia ANS akceptovali ponuku VšZP, že od 1. januára 2008 zvýši o 10 % ceny za ukončené hospitalizácie na chirurgických, ortopedických, traumatologických oddeleniach a oddeleniach anestézie a intenzívnej medicíny. Od 1. marca 2008 zvýši v priemere o 7 % zmluvné objemy za ukončené hospitalizácie. Dohodnuté zvýšenie platí pre lôžkové zdravotnícke zariadenia, ktoré sú v sieti VšZP. Ide o 70 zariadení, ktorým VšZP navrhuje platnosť zmlúv do 31. marca 2009."

Dátum zverejnenia analýzy: 04.11.2012
success
error