DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Viliam Novotný

Šanca

Zdravotné poisťovne na Slovensku neurobili 560 miliónov eur zisku. Pretože reálny zisk súkromných zdravotných poisťovní na Slovensku za celé obdobie fungovania je 106 miliónov eur a Všeobecná zdravotná poisťovňa za 6 rokov urobila stratu mínus 137,1 milióna eur.

Jedna zdravotná poistovna - 05.11.2012
Pravda

Výrok Viliama Novotného hodnotíme ako pravdivý, pretože čísla, ktoré uvádza o ziskoch a stratách poisťovní sedia s číslami, ktoré sú uverejnené na internete.

Podľa správy na stránke ministerstva zdravotníctva bol zisk súkromných zdravotných poisťovní viac ako pol miliardy eur. Treba však brať do úvahy, že 31. decembra 2009 kúpila súkromná zdravotná poisťovňa Apollo poisťovňu Dôvera, pričom po zlúčení zostal ponechaný pôvodný názov jednej z nich- Dôvera. Znalecký posudok po kúpe určil Dôvere o 470mil. eur vyššiu hodnotu ako mala pred predajom, pričom nepribudli peniaze ani majetok. Vysvetlením bolo, že sa ocenila aj hodnota poistného kmeňa. Táto suma bola v účtovníctve hospodárskym výsledkom, bez nej by nebol reálny zisk súkromných poisťovní za obdobie piatich rokov takmer 600 mil. eur, ale necelých 100 mil. eur. 

Podľa informácie na portáli lekom.sk štátne poisťovne za 5 rokov hospodárili so stratou takmer 140 miliónov eur. 

Dátum zverejnenia analýzy: 04.11.2012
success
error