DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Peter Kažimír

SMER-SD

Tých 9 projektov (žiadajúcich investičné stimuly) sme zdedili z dielne pána ministra Miškova. Povedzte úplne úprimne, že celý tento balík bol na rokovaní vlády za vlády Ivety Radičovej. A Samsungu, ktorý bol konkrétny príklad na udržanie, ste chceli dať.

Návrh rozpoctu a platy štátnych zamestnancov - 08.10.2012
Zavádzajúce

P. Kažimír správne uvádza 9 návrhom na poskytnutie investičnej pomoci, ktoré boli navrhnuté ministrom hospodárstva J. Miškovom. P. Kažimír zavádza keď tvrdí, že pôvodný zámer investičnej pomoci bolo udržanie pracovných miest, pretože v návrhu pomoci sa uvádza modernizácia výroby. Je však pravdou, návrh nakoniec neprešiel vládou a bol pozastavený, práve kvôli podozreniu, že v skutočnosti nejde o investičnú pomoc ale len o udržanie pracovných miest. 

Podľa webovej stránky Úradu vlády SR išlo o tieto projekty:

  • Návrh na poskytnutie investičnej pomoci pre Delta Electronics, s. r. o.,
  • Návrh na poskytnutie investičnej pomoci pre Fagor Ederlan Slovensko, a. s.,
  • Návrh na poskytnutie investičnej pomoci pre EKOLTECH spol. s r. o.,
  • Návrh na poskytnutie investičnej pomoci pre Muehlbauer Technologies s. r. o.,
  • Návrh na poskytnutie investičnej pomoci pre Bekaert Slovakia s. r. o.,
  • Návrh na poskytnutie investičnej pomoci pre Mondi SCP, a. s.,
  • Návrh na poskytnutie investičnej pomoci pre Magneti Marelli Slovakia, s. r. o.,
  • Návrh na poskytnutie investičnej pomoci pre Continental Automotive Systems Slovakia s. r. o.,
  • Návrh na poskytnutie investičnej pomoci pre SAMSUNG Electronics Slovakia s. r. o.

Uvedené projekty sú za súčasnej vlády vypustené z rokovaní. Demagog.sk nezistil, či všetky návrhy na investičnú pomoc boli na rokovaní vlády a aký bol výsledok rokovania. 

Rokovanie k Návrhu uznesenia vlády SR k materiálu na návrh na poskytnutie investičnej pomoci pre spoločnosť SAMSUNG Electronic Slovakia s. r. o., bolo podľa webu Úradu vlády SR za vlády Ivety Radičovej prerušené. Cieľom investičnej pomoci bolo: „Modernizácia výroby na výrobu nových modelov LED televízorov a príprava na zavedenie nového typu 3D, SMART a OLED televízorov“

Iveta Radičová sa k tejto situácii vyjadrila pre SITA (22.februára):

"Neodmietli sme poskytnúť túto pomoc, ale máme v tejto veci viacero otáznikov. Ten prvý otáznik je, či ide len o zachovanie existujúcich pracovných miest a ten druhý je, či Samsung bude takto pokračovať po každej investičnej pomoci, to znamená jednu vyčerpá a znovu vláde oznámi, že ak nedáte ďalšiu, tak odídeme. Nepovažujem to za seriózny prístup jednej firmy, povedala Radičová."

Podľa premiérky má teraz minister hospodárstva Juraj Miškov doplniť materiál o poskytnutí investičnej pomoci:

"Pokiaľ sa Samsung obráti na vládu, že skutočne naplní dohodu z roku 2005 o výskumno-vývojovom pracovisku, tak vláda samozrejme môže len a len podporiť takéto aktivity. Ale spôsob, akým teraz predkladá Samsung žiadosť, nezodpovedá kritériám na udelenie investičnej pomoci. Takže pokiaľ pôjde o výskum, o vývoj, o prácu s pridanou hodnotou, nájdeme spôsob podpory," konštatovala Radičová.

Dátum zverejnenia analýzy: 07.10.2012
success
error