DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Dušan Čaplovič

SMER-SD

Už tých 5% (nárastu platov učiteľov v roku 2011 pozn.) ste získali z rekondičných pobytov a ďalšie peniaze sa dostali učiteľom takým spôsobom, že nemali peniaze aj tak na úrovni jednotlivých škôl a riaditeľa to škôl im museli sťahovať osobné ohodnotenie. Čiže priemerne im vôbec platy nenarástli, čiže nechváľte sa tým, čo nie je pravda.

Reforma školstva Dušan Caplovic vs. Miroslav Beblavý - 30.04.2012
Neoveriteľné

Výrok v celom rozsahu nevieme overiť.

Jozef Lužák, podpredseda odborového zväzu pacovníkov školstva a vedy uviedol pre portál Aktuálne.sk: "Nie je to zvýšenie taríf, ide len o preklasifikovanie."

Portál ďalej uvádza: "Peniaze na platy totiž vezmú z rekondičných pobytov, na ktoré by mali učitelia právo podľa zákona, ktorý prijala ešte bývala garnitúra, od nového roka. Takisto sa zoseká aj v preplácaní očkovania."
Spravodajstvo televízie TA3 tiež uvádza, že platy učiteľov sa síce zvýšia o takmer 5.5%, ale niektorí to takmer nepocítia. Toto zvýšenie pôjde na úkor rekondičných pobytov. Časť výroku o zrušení rekondičných pobytov je teda pravdivá.

Časť výroku, kde D. Čaplovič hovorí o tom, že finálne platy vôbec nenarástli a muselo sa sťahovať osobné ohodnotenie nevieme overiť.

Dátum zverejnenia analýzy: 29.04.2012
success
error