DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Dušan Čaplovič

SMER-SD

Moderátorka: "Pán minister, vy ste povedali, že na gymnázium má ísť žiak, ktorý dosiahne 1,5 priemer. Lenže vy ste argumentovali nemeckým systémom a fakt je, že v Nemecku sú rôzne tie systémy. Čiže na tomto trváte?" D. Čaplovič: "Ja som argumentoval s bavorským a saským systémom."

Reforma školstva Dušan Caplovic vs. Miroslav Beblavý - 30.04.2012
Nepravda

V dostupných vyjadreniach, minister Čaplovič nehovorí konkrétne o bavorskom a saskom systéme, ale o nemeckom systéme všeobecne. Toto jeho vyjadrenie je rovnako spomenuté v spravodajskom portáli televízie TA3 zo dňa 28. apríla 2012,  ako aj v rozhovore, ktorý uverejnila agentúra TASR 31. marca 2012.
"Je to odvážne, ale urobím to, čo urobili Nemci. Na gymnáziá pôjdu žiaci, ktorí budú mať priemer známok v ročníkoch šesť až deväť základných škôl 1,5,“Pravda (3. apríl 2012) uvádza vyjadrenie nemeckého experta na školstvo Petra Strucka z Hamburgu. Na tvrdenie ministra, že pre zavedenie tohto priemeru sa inšpiroval v zahraničí, (napríklad to takto funguje v Nemecku) reagoval:  "Je to tak len v Bavorsku a Sasku. To sú jediné spolkové krajiny, kde sa na gymnáziá postupuje na základe školských známok."

Ako Pravda ďalej uvádza: "V Nemecku je však úplne iný systém vzdelávania. Na gymnáziá sa tam chodí po skončení štvrtej alebo šiestej triedy ZŠ, keď rodičia slobodne rozhodnú, kam svoje deti pošlú. Prijímacie skúšky sa nerobia."
Dátum zverejnenia analýzy: 29.04.2012
success
error