DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Peter Kažimír

SMER-SD

Zabudli ste na privatizáciu. Ktorý bol zásadným zdrojom znižovania dlhu, ak tuším pinkujete často s grafmi o tom, ako vašou zodpovednou politikou sa podarilo znížiť dlh a teraz zase narastá. Tak samozrejme privatizácia a vy veľmi dobre viete, aký spôsob tej privatizácie bo. To je vlastne ten hlavný prísun zahraničných investorov, o ktorých tak strašne rád hovoríte. Čiže kľúčoví investori prišli nie kôli vašim reformám, ale kôli tomu, že si lacno mohli kúpiť štátny majetok.

Mikloš, Kollár, Kažimír, Rafaj - 12.12.2011
Neoveriteľné

Neexistuje štúdia, ktorá by hodnotila v určitom časovom horizonte (napr. 2002 - 2006, o ktorom Kažimír zrejme hovorí) vplyv privatizácie na štátny rozpočet. Existujú len čiastkové analýzy privatizovaných podnikov a ich vplyv na zamestnanosť, príjmy atď. (napr. SPP).
Ako je však známe, Slovensko zaznamenalo v období Dzurindovej vlády aj mnoho tzv. greenfield investícií, tzn. investície na zelenej lúke, kedy neodkupovali existujúce podniky, ale budovali nové. (napr. Kia pri Žiline). Samozrejme existujú aj prípady ako SPP, kedy investor odkúpil existujúci štátny podnik.
Ako sme však už v úvode napísali, štúdia, ktorá by dokumentovala celový vplyv privatizácií na verejné financie absentuje. Preto hodnotíme tento výrok ako neoveriteľný.

Dátum zverejnenia analýzy: 12.12.2011
success
error