DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Peter Kažimír

SMER-SD

Ja nechcem hovoriť o diktáte, ja chcem hovoriť, že ak sa niečo deje, nie úplne jasne definované na základe bilaterálnych dohôd, tak sa môžme dostať do situácie, že tak zoberte alebo to nechajte. Z tohto pohľadu je úloha EK kľúčová. A ten záver zo summitu nie je podľa nás úplne jasný, ako to pôjde ďalej. Takže áno, prísnejšie pravidlá úplne jasne, tu chceme zopakovať, že to nie sú žiadne nové veci, to sú veci, ktoré presadzovala ešte naša vláda, ale aj táto vláda na rokovaniach v Bruseli presadzovala opatrenia, napr. automatické sankcie. A práve Francúzsko a Nemecko ich pred rokom zmäkčilo tieto pravidlá.

Mikloš, Kollár, Kažimír, Rafaj - 12.12.2011
Pravda

Euractiv.sk (18. jún 2010): "Členské štáty zároveň priznali, že sú v prípade nevyhnutnosti pripravené prijať dohodu na urýchlenie fiškálnej konsolidácie, ale opäť podčiarkli, že tá by mala prebiehať tak, aby nebola nepriaznivá k hospodárskemu rastu. Konkrétne opatrenia však zatiaľ nenavrhli. „Štáty sa dohodli, že sankcie musia existovať, ale ich presná podoba bude predmetom ďalších rokovaní, predovšetkým na úrovni Komisie,“ povedal Fico. Dodal ale, že oveľa väčší význam sa bude pripisovať úrovni dlhu a udržateľnosti."


TASR (24. október 2010): "Ministri financií únie sa v pondelok (18.10.) dohodli na sprísnení rozpočtových pravidiel, aby zabránili budúcim dlhovým krízam štátov. Predtým sa francúzsky prezident Nicolas Sarkozy a nemecká kancelárka Angela Merkelová dohodli na zmiernení pôvodných plánov."

slovenský rozhlas (6. december 2011): "Keď hovoríme o fiškálnej únii, vždy sme zdôrazňovali, že budeme súhlasiť vtedy, keď to bude znamenať prísne, vynutiteľné, automatické pravidlá."

Ako vyplýva z daných príspevkov, tak minulá, ako aj súčasná vláda podporovali prijatie prísnejších pravidiel, pričom v roku 2010 ich prijatie zmäkčilo práve spomínané Nemecko a Francúzsko.


Dátum zverejnenia analýzy: 12.12.2011
success
error