DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Anton Chromík

Nestraníci

A nemusia za to byť zatváraní ako v Nemecku, či niekde inde (za nesúhlas s vyučovaním sexuálnej výchovy, pozn.).

Referendum, sloboda slova a radikalizácia spolocnosti - 26.01.2015
Zavádzajúce

Je pravdou, že v Nemecku sa vyskytlo niekoľko prípadov, kedy boli rodičia detí na niekoľko dní poslaní do väzenia v súvislosti s neúčasťou ich detí na sexuálnej výchove. Keďže sa ale vo všetkých prípadoch jednalo o vynucovaciu väzbu, do ktorej boli títo rodičia poslaní až po tom, ako odmietli zaplatiť pokuty za neúčasť ich detí na výučbe sexuálnej výchovy a ktorá slúži na vynútenie zaplatenia daných pokút, výrok hodnotíme ako zavádzajúci.

V roku 2011 sa Európsky súd zaberal prípadom Dojan a spo. vs Nemecko (.pdf), v ktorej päť manželských párov žalovalo túto krajinu za to, že boli pokutovaní a väznení po tom, ako odmietli svoje deti poslať na hodiny sexuálnej výchovy. Európsky súd v rozsudku podporil postoj nemeckých autorít a zdôvodnil to tak, že samotné väzenie nebolo dôsledkom absencie detí na vyučovaní, ale ich neochoty zaplatiť pokuty za tieto absencie. Čo sa samotnej sexuálnej výchovy týka, tak Európsky súd poznamenal, že fakt, že je povinná neznamená, že by rodičia nemohli sami vzdelávať v tomto smere deti v súlade s ich náboženským presvedčením, keďže v školách sexuálna výchova nie je spájaná so žiadnym náboženstvom. Všetkých päť zmienených manželských párov patrí do komunity kresťanských evanjelických baptistov.

V novembri 2014 viaceré slovenské kresťanské médiá informovali o otcovi z Nemecka, Eugenovi Martensovi, ktorý skončil vo väzení, lebo jeho 10-ročná dcéra sa s jeho súhlasom nezúčastnila sexuálnej výchovy v škole. Podľa serveru jetotak.sk, ktorý sa odvoláva na viaceré zahraničné zdroje, Martens ale skončil v tzv. vynucovacej väzbe až po tom, ako odmietol zaplatiť pokutu za to, že svojej dcére zakazoval chodiť do školy a tým pádom i na sexuálnu výchovu.


Martens podľa svojich vlastných slov nie je "ani extrémista, ani katolík," a pokračuje: "Naopak, ja chránim svoje deti pred sexuálnymi extrémistami!“ Je ale členom sekty Organische Christus-Generation (OCG), ktorá pôsobí v Nemecku a Švajčiarsku, má asi 2000 členov a jej vodcom je kontroverzný Ivo Sasek. Táto sekta je označovaná za kontroverznú a radikálnu a to i katolíckymi a evanjelickými predstaviteľmi. Sekta a jej vodca obhajujú napríklad fyzické trestanie detí, sú spojené s rôznymi konšpiračnými periodikami a médiami popierajúcimi holokaust, hovoriacich o "čipovaní" obyvateľstva, iluminátoch, škodlivosti očkovania, koncentračných táboroch EÚ na Ukrajine, neexistencii eboly a podobne.Dátum zverejnenia analýzy: 25.01.2015
success
error