DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Anton Chromík

Nestraníci

Mne naozaj sa ježili chĺpky vzadu na hlave, keď som videl rozhodnutie z rakúsko-európskeho súdu pre ľudské práva, kde rozhodli o tom, že je diskriminácia to, ak nepovolí niekto adopciu dieťaťa homosexuálnemu páru preto, lebo prijali registrované partnerstvá v Rakúsku a podobne.

Referendum, sloboda slova a radikalizácia spolocnosti - 26.01.2015
Zavádzajúce

Anton Chromík síce má pravdu v tom, že Európsky súd pre ľudské práva naozaj rozhodol o tom, že Rakúsko diskriminovalo homosexuálne páry, avšak nie kvôli tomu, že prijali registrované partnerstvá - v skutočnosti sa jednalo o právo na adopciu biologického dieťaťa partnera v homosexuálnom vzťahu. Výrok preto hodnotíme ako zavádzajúci.

19. februára 2013 Európsky súd pre ľudské práva rozhodol, že Rakúsko diskriminovalo konkrétnu ženu tým, že jej bolo odopreté právo na adopciu biologického dieťaťa jej partnerky.  Krátko na to,  1. augusta 2013, boli v Rakúsku schválené adopcie detí pre druhých partnerov v homosexuálnych zväzkoch a Rakúsko sa stalo 13. krajinou Európy, ktorá toto povoľuje.

Diskriminácia bola v tomto prípade nie preto, lebo prijali registrované partnerstvá v Rakúsku, ale preto, že voči partnerovi v homosexuálnom vzťahu bolo legálne nemožné adoptovať si biologické dieťa druhého partnera, pričom adopcia biologického dieťaťa druhého partnera v heterosexuálnom nemanželskom zväzku bola možná.Dátum zverejnenia analýzy: 25.01.2015
success
error