DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Jozef Dvonč

Nestraníci

Bolo tam hradisko, bola tam reštaurácia (na Zobore, pozn.).

Nitra - komunálne volby 2014 - 08.11.2014
Pravda

Mesto Nitra je medzi verejnosťou známe ako mesto pod Zoborom, kde bolo objavených viacero archeologických nálezísk. Už na začiatku prvého tisícročia vzniklo na vrchole Zobora výšinné hradisko s rozlohou približne 15 hektárov, ktoré masívne obopínalo vrchy Pyramída, Zobor a ich predelové sedlo. Spolu s ďalšími hradiskami tvorilo v 9. storočí základ osídlenia veľkomoravskej Nitry. 


V súčasnosti je Hradisko Zobor najrozsiahlejšou a najstaršou národnou kultúrnou pamiatkou v blízkosti mesta Nitry. Zároveň je súčasťou chráneného krajinného územia európskeho významu CHKO Ponitrie.  Hradisko Zobor sa vyznačovalo jeho strategickým postavením, keďže bolo prvým nárazníkovým hradiskom z oblasti dolného Ponitria a vykonávalo taktiež obrannú a dorozumievaciu funkciu. 

Dnes vedie areálom hradiska náučný chodník, ktorý oboznamuje návštevníkov s jednotlivými časťami pôvodného opevnenia. Začiatok trasy sa začína a zároveň končí na vrchole Pyramídy, kde sa nachádza horná stanica lanovej dráhy od roku 1970 a taktiež pozostatky vojenskej chaty, ktorá bola pôvodne postavená ako reštaurácia pre turistov v roku 1972 a asanovaná Armádou Slovenskej republiky v roku 2008. 

Dátum zverejnenia analýzy: 07.11.2014
success
error