DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Andrea Turčanová

KDH

Tento rok sme preinvestovali 2,4 milióna eur (pozn. na opravy materských škôl).

Prešov - komunálne volby 2014 - 04.11.2014
Neoveriteľné

Podľa vyjadrení hovorkyne mesta a správy TASR mesto Prešov v tomto roku na rekonštrukciu škôlok dalo 4,5 milióna eur. Mesto Prešov predajom pozemkov Národnej dialničnej spoločnosti získalo isté finančné prostriedky, z ktorých plánovalo 3,7 milióna eur venovať na opravu materských a základných škôl. Nakoľko je táto suma kumulovaná za základné a materské školy, a rovnako nie je možné overiť, koľko prostriedkov sa skutočne minulo, hodnotíme výrok ako neoveriteľný.

Správa TASR z 18. augusta 2014 informovala o tom, že "Mesto Prešov má v tohtoročnom rozpočte vyhradených viac ako 4,5 milióna eur na opravy materských škôl" Hovorkyňa mesta Prešov Veronika Kmetóny Gazdová ďalej pre TASR uviedla, že "Na rekonštrukčné práce objektu MŠ Haburská sú použité finančné prostriedky v dvoch etapách, celková investícia je 400.000 eur. Táto materská škola však nie je jedinou, ktorá dostane tento rok nový šat. Práce koncom augusta finalizujú aj na MŠ Jurkovičovej, v rámci ktorej sú zazmluvnené stavebné práce vo výške 478 200 eur. Rekonštrukcia vo viacerých etapách v objeme 364 000 eur sa vykonávala aj na MŠ Mirka Nešpora, no v zozname škôlok, na ktorých prebiehali alebo sa budú v tomto roku realizovať rôzne investičné akcie, sú aj MŠ Čergovská, Bratislavská, F. Kráľa, A. Prídavku, Bajkalská, Sabinovská, Hviezdoslavova, Volgogradská, Čs. armády, Budovateľská, Važecká, Sládkovičova, Solivarská a Mukačevská. Mesto tieto opravy realizuje väčšinou z vlastného rozpočtu."

O hodnote 4,5 milióna eur opätovne informovala TASR 25. septembra 2014, kde sa hovorkyňa mesta vyjadrila nasledovne: "Mesto Prešov dalo v tomto roku na rekonštrukciu škôlok najviac financií na Slovensku, 4,5 milióna eur. "

V rozpočte (.pdf, str. 76-78) mesta na rok 2014 nebola stanovená celková hodnota kapitálových výdavkov určených pre MŠ. V súčte boli plánované vo výške iba 300 000 eur, čo je iba malá časť z hodnoty, ktorú spomína Turčanová. Z rozpočtu sa nám teda nepodarilo vyčítať reálnu hodnotu plánovaných investícií do MŠ v meste Prešov.

TASR ďalej informovala o predaji pozemkov mestom Prešov Národnej diaľničnej spoločnosti v celkovej hodnote 8,1 milióna eur. Z tejto sumy bolo plánované venovať na základné a materské školy spolu 3,7 milióna eur. Nie je však jasné, koľko z tejto sumy pôjde len na materské školy.

Dátum zverejnenia analýzy: 04.11.2014
success
error