DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Igor Choma

SMER-SD

Dnes bolo zastupiteľstvo (3. novembra 2014, pozn.), na ktorom viac menej všetci aj opoziční poslanci potvrdili, že by ten pozemok (Lúku, pozn.) kúpili za tých okolností, aké sú dnes známe.

Žilina - komunálne volby 2014 - 03.11.2014
Pravda

Je pravdou, že na zasadnutí mestského zastupiteľstva v Žiline dňa 3. novembra 2014 sa prevažná väčšina poslancov vyslovila za kúpu pozemkov na Solinkách a tým potvrdili svoje predchádzajúce hlasovanie. Tento výrok hodnotíme ako pravdivý.

Mestské zastupiteľstvo schválilo na svojom zasadnutí 29. septembra 2014 kúpu pozemku na Solinkách s rozlohou takmer 45 000 metrov štvorcových za približne 2,5 mil. eur. Za odkúpenie pozemku hlasovalo 21 z prítomných 22 poslancov. Túto kúpu pozemku dal schváliť súčasný primátor Igor Choma mestským poslancom s tvrdením, že mesto získa pozemky späť do svojho vlastníctva za približne takú cenu, za akú ich mesto odpredalo. Na základe informácií, ktoré priniesli viaceré média však mesto Žilina uvedené pozemky nikdy nevlastnilo. Primátor Choma priznal svoju chybu a následne sa poslancom ospravedlnil za mylné informácie.

Dňa 3. novembra 2014 sa uskutočnilo zasadnutie Mestského zastupiteľstva, na ktorom sa hovorilo aj o tejto téme. Z oficiálneho audiozáznamu mestského zastupiteľstva je zrejmé, že aj napriek mylným informáciám, ktoré nastali by väčšina poslancov mestského zastupiteľstva tento návrh kúpy pozemkov schválila.

Hlavnou námietkou niektorých opozičných poslancov bola otázka, prečo pán primátor Choma nemohol počkať s kúpou pozemkov po voľbách, nie však samotná kúpa pozemkov. Väčšina poslancov uviedla, že je v podstate jedno či dané pozemky boli mestské, alebo nie, dôležité je, že kúpou týchto pozemkov sa zveľadí mestský majetok. Ako uviedol poslanec Ján Púček : "Hlasoval som za výkup pozemku a nehanbím sa za to. Je správne ak tieto peniaze nepremárnime, ale zveľadíme mestský majetok." Podobný názor vyjadrila aj poslankyňa Anna Smikoňová, ktorá zdôraznila výbornú cenu, za ktorú mesto pozemky kúpilo.
Poslanec Peter Fiabáne zdôraznil, že nie je podstatné, či to bol mestský pozemok, alebo nie, podstatná je podľa neho suma za ktorú sa pozemky kúpili. Zároveň vyzval na predloženie dôkazov, ktoré by hovorili o tom, že mesto mohlo tieto pozemky kúpiť lacnejšie. V prípade ak takéto dôkazy neexistujú zdôraznil, že poslanci hlasovali za správnu vec.
Kúpu pozemkov hodnotí ako správnu vec dokonca aj dôsledný kritik primátora Chomu, ako aj kritik SMER-u poslanec Stanislav Žilinčík, ktorý uviedol: "Keď chcem byť spravodlivý, musím povedať, že si pána Chomu vážim ako človeka, aj ako primátora, ktorý bol najlepší gazda a najlepší správca mestských financií. Áno, pán Choma urobil chybu, povedal, že pozemok, ktorý sa predáva bol mestský. Pán primátor sa ale ospravedlnil a myslím si ako väčšina poslancov, že podstatné je aká bola cena pozemku, či bol predražený, alebo nie. Argumenty, ktoré už zazneli naznačujú, že nebol. Ak existuje dôkaz, alebo iný znalecký posudok, nech sa predloží."

Viacero poslancov neľutuje, že hlasovalo za kúpu pozemkov na Solinkách a podotkli, že táto investícia je investíciou do budúcna. 

Dátum zverejnenia analýzy: 03.11.2014
success
error