DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Ivan Gašparovič

Nestraníci

Ale túto vetu ja som povedal otvorene, verejne a som od nej nikdy neodskočil. Len nikto nepovie prvú vetu, až tú druhú. Tú prvú vetu som povedal- ja nie som člen Smeru, ale som akoby som člen Smeru bol, pretože moja sociálna politika, moja národná politika je veľmi blízka Smeru a nevidím, prečo by som ju menil.

Rozhovor s Ivanom Gašparovicom - 09.06.2014
Nepravda

V marci 2009, počas kampane pred prezidentskými voľbami, priniesli médiá informácie o vyhlásení Ivana Gašparoviča, ktoré povedal na stretnutí s členmi a priaznivcami Smeru v Košickom kraji. Nie je pravda, že by médiá neuvádzali prvú časť kontroverzného vyhlásenia ("Ja nie som člen Smeru"), naopak uvádzané boli citácie celých viet a v prípade online článkov bol k dispozícií aj videozáznam, na ktorom si mohli čitatelia pozrieť dané vyhlásenie. Tvrdenie I. Gašparoviča "nikto nepovie prvú vetu, až tú druhú", preto hodnotíme ako nepravdivé. Navyše I. Gašparovič tvrdí, že od tejto vety "nikdy neodskočil", avšak spočiatku toto vyhlásenie poprel. Napokon, tvrdenie Gašparoviča "moja sociálna politika, moja národná politika je veľmi blízka Smeru" vôbec nezaznela v súvislosti so spomínaným vyhlásením.

Portál sme.sk uverejnil videozáznam, na ktorom I. Gašparovič vyhlásil:
"Takže z tohto pohľadu je to už ozaj boj o budúcnosť politickej strany Smer. Sme tu sami, tak to môžem povedať, aj keď nie som členom Smeru, ale v tejto pozícii a v tomto čase som prakticky akoby členom, lebo môj neúspech bude neúspech Smeru a môj úspech bude úspech Smeru a, samozrejme, celej koalície"

V takomto znení citoval slová I. Gašparoviča napr. aj portál hnonline.sk, keď uviedol: "Aj keď nie som členom (Smeru), ale v tejto pozícii a v tomto čase som prakticky akoby členom, lebo môj neúspech bude neúspech Smeru a môj úspech bude úspech Smeru a, samozrejme, koalície."

I. Gašparovič sa pokúsil o objasnenie a doplnenie svojho vyhlásenia, že je "akoby členom Smeru", až neskôr. Napr. v rozhovore v decembri 2013 povedal: "O mne je známe, že ja som v oblasti sociálnych otázok veľmi blízky strane Smer a aj pokiaľ ide o otázku národnú, štátnu."

Napokon pripomíname aj skutočnosť, že I. Gašparovič najskôr poprel toto vyhlásenie (videozáznam je tiež na stránke sme.sk).

Dátum zverejnenia analýzy: 08.06.2014
success
error