DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Ivan Gašparovič

Nestraníci

Viete, pán prezident budúci hovoril aj o tom, ako odvolá predsedu Najvyššieho súdu, ako odvolá predsedu Ústavného súdu. Ja viem, on nie je právnik, to není z jeho hlavy, to mu poradili tí, ktorí sú pri ňom. Nemôže. Predsedu Najvyššieho súdu neviem, ako by odvolal, keď mu na to nedá súhlas Súdna rada. Musí mať. Takisto predsedu a podpredsedov Ústavného súdu, na to by musel mať takú argumentáciu, pretože Ústava nikdy nehovorí o odvolávaní.

Rozhovor s Ivanom Gašparovicom - 09.06.2014
Nepravda

Ivan Gašparovič nesprávne interpretuje slová novozvoleného prezidenta Andreja Kisku. Ten nikdy nehovoril o odvolávaní predsedov ÚS alebo NS, jediný podobný výrok sa týka výmeny troch členov Súdnej rady. Tiež nie je pravda, že "Ústava nikdy nehovorí o odvolávaní" predsedu a podpredsedov Ústavného súdu, hovorí o tom totiž článok 102.

Andrej Kiska sa vyjadril, že ak by bol Štefan Harabin zvolený do čela Najvyššieho súdu, podnikol by všetky formálne aj neformálne kroky, aby ho nemusel vymenovať. V ankete počas prezidentskej kampane pre denník SME napísal odpoveď na otázku "Vymenovali by ste Štefana Harabina opätovne za predsedu Najvyššieho súdu?":

"NIE
Počkal by som na rozhodnutie Ústavného súdu, akékoľvek iné konanie považujem za nezodpovedné krivenie ústavných tradícií. Ak Ústavný súd povie, že prezident Gašparovič neporušil ústavu a mal právo nevymenovať Jozefa Čentéša, využil by som toto právo a Štefana Harabina by som nevymenoval. Zároveň by som ako prezident apeloval na ústavné orgány štátu, aby neexistovali tri výklady toho istého. Buď by mal ústavný súd zjednotiť svoje rozhodnutia, alebo parlament opraviť ústavu tak, aby sme odstránili zámienky na takéto spory."


Andrej Kiska sa vyjadril iba o tom, že by ako prezident vymenil troch nominantov v Súdnej rade. Prezidentská anketa, ktorú zverejnil portal ZaDobruVolbu.sk:
"Za členov Súdnej rady, ktorých menuje prezident, by som dosadil skúsené osobnosti, ktoré budú razantne obhajovať morálku v súdnictve. Stanovil by som Etický kódex sudcov a naliehal na súdnu radu, aby navrhovala za sudcov len také osoby, ktoré tento kódex budú spĺňať."

Kiska túto právomoc podľa portálu Za otvorenú justíciu má:
Kiska má zložiť sľub a ujať sa funkcie 15. júna, ústava by mala začať platiť od septembra. Vládni poslanci hovoria, že teoreticky má Kiska možnosť vymeniť troch členov Súdnej rady. „Predmetné ustanovenie znamená, že nová právna úprava sa na nich nebude vzťahovať. No v praxi to znamená, že nový prezident ich teoreticky bude môcť odvolať podľa starej právnej úpravy,“ uviedol člen ústavnoprávneho výboru Anton Martvoň (Smer).

Článok 102 Ústavy SR:
s) vymenúva a odvoláva sudcov Ústavného súdu Slovenskej republiky, predsedu a podpredsedu Ústavného súdu Slovenskej republiky, prijíma sľub sudcov Ústavného súdu Slovenskej republiky a sľub generálneho prokurátora, 
t) vymenúva a odvoláva sudcov, predsedu a podpredsedu Najvyššieho súdu Slovenskej republiky, generálneho prokurátora a troch členov Súdnej rady Slovenskej republiky, prijíma sľub sudcov,

Diskusie o výmene predsedníctva Ústavného súdu si prezident pravdepodobne pomýlil s Radoslavom Procházkom.

Dátum zverejnenia analýzy: 08.06.2014
success
error