DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Ivan Gašparovič

Nestraníci

No, konkrétny prípad, pán poslanec Csáky už prezentoval, že pôjde do Európskeho parlamentu, pokiaľ ide o otázky autonómie. Má vypracovaný plán a dokonca s týmto plánom ide si ho dať odsúhlasiť k premiérovi Orbanovi a nepríde k našej vláde. Pritom je občan Slovenskej republiky, dúfam, že je občanom Slovenskej republiky.

Rozhovor s Ivanom Gašparovicom - 09.06.2014
Zavádzajúce

Je pravdou, že Pál Csáky a SMK s Orbánom jednali o pláne o autonómii na južnom Slovensku, jednalo sa však o "prezentáciu" plánu počas jeho návštevy na Slovensku a nie o "odsúhlasenie". Ivan Gašparovič zveličuje skutočnosť a jeho výrok preto hodnotíme ako zavádzajúci.

Plány na autonómiu maďarských oblastí na Slovensku už pretrvávajú dlhšie a postoje politikov sa rôznia. Pál Csáky už v roku 2012 hovoril o tom, že by autonómia pomohla chudobnejším regiónom. "V jeho poňatí autonómia je komplexný zákon pre jednotlivé menšinové komunity a jednotlivé regióny, ktorý znamená práva, právomoci inštitúcie a peniaze pre regióny."

Podľa plánu by sa autonómia mala týkať kultúrnej, školskej a jazykovej oblasti. 
Strana maďarskej komunity má pripravený plán autonómie a predstavila ho už aj maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi počas jeho májovej návštevy na Slovensku, cieľom však nebolo jeho odsúhlasenie, ale predstavenie. Plán autonómie predstaví strana počas letného tábora, ktorý organizuje Via Nova, mládežnícka organizácia SMK.

Legislatívne by plán autonómie chcela SMK presadiť najskôr po parlamentných voľbách v roku 2016. Tento plán má SMK pripravený dlhšie, no nechcela ho zverejniť, aby sa informovanie o ich strane pred prezidentskými voľbami a voľbami do europarlamentu neobmedzilo len na túto tému.

K otázke maďarského občianstva, sa Pál Csáky nevyjadril jasne a nechce povedať, či si podal žiadosť o maďarské občianstvo. 

"Maďarský zákon to rieši dosť elegantne. Dáva každému na rozhodnutie, každý sa osobne môže rozhodnúť či to urobí alebo nie. A je to jeho vec a vec maďarských úradov, či to urobia alebo nie. Takže sa riadim podľa tejto myšlienky."
 

Dátum zverejnenia analýzy: 08.06.2014
success
error