DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Pavol Frešo

SDKÚ-DS

...keby ten proces sa nepodarilo v roku ´98 rozmraziť, lebo predtým sme boli naozaj nazývaní aj čiernou dierou aj vďaka vláde pána Mečiara v roku ´94-´98 a v celej miere mečiarizmu sa zdalo, že je to v nedohľadne.

Slovensko 10 rokov v Európskej únii - 05.05.2014
Pravda

Označenie Slovenska, ako čiernej diery Európy, je z roku 1998. Ako informovalo TASR a ČTK, vtedajšia Ministerka zahraničných vecí USA Madeleine Albright povedala, že "Momentálne je na mape Európy diera, ktorá sa nazýva Slovensko" vtedajšiemu prezidentovi SR Michalovi Kováčovi počas jeho návštevy vo Washingtone. Táto návšteva sa uskutočnila koncom januára 1998. Integračný proces Slovenska bol skutočne v júli 1997 pozastavený, nakoľko Slovensko nebolo prizvané do ďalších rokovaní o vstupe do EÚ a nevyhovelo politickým kritériám. K postupnému rozmrazovaniu vzťahov došlo po parlamentných voľbách v roku 1998 a predovšetkým v roku 1999. Výrok hodnotíme ako pravdivý.


O pozastavení integračných procesov v prípade Slovenska píšu vo svojej publikácii Malová, Láštic, Rybář (2005):
"V júli 1997 po prvýkrát Komisia uverejnila hodnotenie pokroku v jednotlivých
kandidátskych krajinách a zároveň na ich základe odporúčala, aby sa
rokovania o vstupe začali so šiestimi krajinami: Českou republikou, Estónskom,
Maďarskom, Poľskom, Slovinskom a Cyprom. Bulharsko, Litva, Lotyšsko a Rumunsko nesplnili ekonomické podmienky, ktoré sa síce Slovensku podarilo splniť, ale podľa názoru Komisie to bola zase jediná krajina, ktorá nevyhovela politickým kritériám pre začiatok rokovaní. Komisiou pripravená prvá hodnotiaca správa v roku 1997 zdôraznila, že vláda nepreukázala svoju politickú dôveryhodnosť, a preto v tomto dokumente definovala krátkodobé politické ciele, ktoré Slovensko musí splniť, aby vyhovelo požiadavkam pre vstup do EÚ. Patrili sem najmä spravodlivé a slobodné voľby (parlamentné, prezidentské a miestne), zahrnutie opozície do politického rozhodovania a kontrolných funkcií 
parlamentu a prijatie zákona o používaní menšinových jazykov. "

Postupné rozmrazovanie vzťahov Slovenska s EÚ prišlo po parlamentných voľbách v roku 1998. K zaradeniu Slovenska do prvej skupiny krajín pripravených na integráciu došlo až v roku 1999. Euractiv uvádza:

"11.-12. december 1998: Európska rada neodporučila začatie priamych rokovaní o vstupe do únie so žiadnu z kandidátskych krajín druhej skupiny. Ocenila pozitívne zmeny na Slovensku, ktoré nastali po parlamentných voľbách. Zároveň požiadala Komisiu o vypracovanie hodnotiacich správ o kandidátskych krajinách pre helsinský summit EÚ v decembri 1999.

13. október 1999: správa Komisie o pokroku Slovenska na ceste k členstvu v EÚ konštatovala významný pokrok SR v mnohých oblastiach a zaradila Slovensko prakticky do prvej skupiny krajín, uchádzajúcich sa o členstvo v EÚ."

Dátum zverejnenia analýzy: 04.05.2014
success
error