Správa Lunacek, ktorá hovorí o stave o situácií ľudí, ktorí majú inú sexuálnu orientáciu, nehovorí, že všetky členské krajiny teraz musia prijať registrované partnerstvo alebo niečo podobné ...
Je síce pravda, že Správa Lunacek nežiada od členských štátov, aby prijali zákon o registrovanom partnerstve, Katarína Neveďalová sa však snaží navodiť dojem, že Správa nemala za cieľ nijakým spôsobom zasahovať do otázky registrovaného partnerstva na úrovni členských štátov. To považujeme za zavádzajúce, keďže z návrhu Správy vyplýva, že všetky formy manželstva, partnerstva a rodičovstva, ktoré boli uzavreté v inom štáte, by mali byť uznané aj v ostatných členských štátoch. Ak teda všetky členské štáty musia na svojom území akceptovať napríklad registrované partnerstvo (zväzok dvoch osôb rovnakého pohlavia, pozn.) uzavreté v inom členskom štáte, tak to znamená, že v istej miere "musia prijať registrované partnerstvo alebo niečo podobné".
Návrhy obsiahnuté v Správe Lunacek, ktorej sa venuje napríklad portál hlavnespravy.sk zahŕňajú široké spektrum spoločenských oblastí. Jednou z nich je aj to, že "Komisia by mala v prvom rade predložiť návrhy na vzájomné uznávanie pôsobnosti všetkých dokladov o osobnom stave v rámci celej EÚ vrátane registrovaného partnerstva, manželstva a právneho uznania rodu s cieľom znížiť diskriminačné právne a administratívne prekážky pre občanov a ich rodiny, keď si uplatňujú právo na voľný pohyb"
Taktiež Správa "naliehavo vyzýva členské štáty, aby v súlade s predpismi EÚ uznávali všetky formy manželstva, partnerstva a rodičovstva, ktoré boli uzavreté v inom štáte osobami, ktoré majú bydlisko alebo pracujú na jeho území, a vyzýva Komisiu, aby zakročila proti členským štátom, ktoré tak nekonajú"
Napokon je v nej obsiahnuté to, že "členské štáty, ktoré prijali právne predpisy o partnerskom spolužití, registrovanom partnerstve alebo manželstve párov rovnakého pohlavia, by mali uznávať podobné ustanovenia prijaté inými členskými štátmi."