DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Dušan Čaplovič

SMER-SD

No ale Poľsko, treba povedať, urobilo v roku 1999 a 2000 obrovskú reformu v oblasti školstva a urobilo, to čo nám odporúčajú dlhé roky experti z OECD ... že náš problém, a to sa týkalo aj Čiech ... je selekcia tak najlepších, aj najslabších žiakov z našich škôl. V Poľsku prešli na plnoorganizované školstvo od siedmeho roku dieťaťa do šestnásteho roku dieťaťa na prvom a druhom stupni základných škôl.

Slovenské školstvo - 09.12.2013
Neoveriteľné

V prípade tohto výroku nás zaujíma predovšetkým to, či "experti z OECD odporúčali Slovensku selekciu najlepších a najslabších žiakov", resp. či Slovensku odporúčali zaviesť podobný model ako funguje v Poľsku. Z dostupných zdrojov sa nám však nepodarilo získať informácie, ktoré by to potvrdzovali alebo naopak vyvracali. Uvádzame aspoň základné informácie o reforme školstva v Poľsku.

Poľsko v roku 1999 naozaj prešlo reformou, ktorá určila povinnú školskú dochádzku prvého ročníka základných škôl od šiesteho prípadne siedmeho roka. V šiestej triede, vo veku 13 rokov sú žiaci povinní podstúpiť skúšku, ktorá určí, na akom type základnej školy budú ďalej pokračovať (ZDROJ: Wikipedia).
Denník Pravda ďalej informuje, že "komplexnú školskú reformu spustili v roku 1999, keď sa ich štruktúra škôl ešte podobala našej. Po osemročnej základnej škole si vtedy žiaci vyberali medzi štvorročným gymnáziom alebo troma až piatimi rokmi odborného štúdia. Cieľmi reformy bolo, aby sa zvýšilo vzdelanie obyvateľstva, zabezpečil sa k nemu rovný prístup, zvýšila sa jeho kvalita a zároveň, aby sa efektívnejšie využívali zdroje. Základnú školu Poliaci skrátili z osem na šesť rokov, pričom vytvorili nový typ školy – akúsi „juniorskú strednú“, čo je vlastne gymnázium pre 13 až 16-ročných. Až po jeho absolvovaní študujú žiaci ďalej na vyššej strednej alebo odbornej škole." 


Dátum zverejnenia analýzy: 08.12.2013
success
error