DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Ľubomír Jahnátek

SMER-SD

Porušenosť zákona 60% hypermarketoch. V stredných predajniach čo sú satelity hypermarketov menších mestách, cez 56%. V malých predajniach cez 40% po pracovnej dobe.

Ministerské rodinkárstvo, potraviny a problémy polnohospodárov - 07.10.2013
Nepravda

Podľa správy (1. októbra 2013) tlačovej konferencie Ministerstva pôdohospodárstva SR z kontroly Štátnej veterinárnej a potravinárskej správy SR (SVSSR):


"Čo sa týka štruktúry predajní najhoršie dopadli hypermarkety a supermarkety, stredné predajne a malé predajne mimo pracovnej doby.Hypermarkety mali nedostatky až na úrovni 55,15%, stredné predajne na úrovni 60,36%, malé predajne na úrovni 40,96%. Po pracovnej dobe teda nedochádza k žiadnemu zlepšeniu v oblasti kvality predaja potravín,“ zdôraznil minister Jahnátek."

Minister Jahnátek hovorí o výsledkoch potravinárskych kontrol. Počas obdobia od 1. júna do 15. septembra 2013. Správa za toto obdobie sa nenachádza ku dňu overovania relácie (7. októbra 2013) na stránkach SVSSR ani na Úradu verejného zdravotníctva SR. Podsledná správa SVSSR je za august 2013. Výrok napriek tomu hodnotíme ako nepravdivý, pretože minister Jahnátek neuvádza rovnaké číslo porušenosti zákona pri hypermarketoch ako v čase prezentácie údajov spolu s riaditeľom Štátnej veterinárnej a potravinárskej správy SR Jozefom Bírešom. 

Dátum zverejnenia analýzy: 06.10.2013
success
error