DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Ľubomír Jahnátek

SMER-SD

Ale o tom, že to boli ľudia, ktorý pochádzajú z Komjatíc, to nebolo to prioritné. Tých ľudí (obvinených z rodinkárstva, pozn.) som si predsa, tých ľudí som pozval, lebo tí ľudia robili so mnou na ministerstve hospodárstva.

Ministerské rodinkárstvo, potraviny a problémy polnohospodárov - 07.10.2013
Nepravda

Výrok hodnotíme ako nepravdivý, keďže existuje minimálne jeden prípad, rodáka z Komjatíc, ktorý nepracoval na Ministerstve hospodárstva (ďalej len MH SR) predtým ako nastúpil na Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (ďalej len MPRV SR).

Podľa denníka SME sa kauza dotýka celkovo ôsmych osôb, ktoré sú rodinou Jahnátka alebo pochádzajú z Komjatíc. Len v prípade troch z nich dokážeme potvrdiť, že skutočne v minulosti pracovali na MH SR.


Marek Gocník vo svojom životopise uvádza, že bol v rokoch 2009 až 2010 riaditeľom odboru hospodárskej správy na MH SR. 
Ľudovít Koppan bol na základe dosptupných kontaktných údajov riaditeľom odboru kontroly na MH SR.
Podľa tejto správy pracoval Stanislav Péli na odbore medzinárodného obchodu MH SR.


V prípade ďalších osôb (Lukáš Peško, Petra Bohunová, Ľudovít a Michal Gráfovci) sme nenašli žiadne informácie o tom, že by v minulosti pracovali na MH SR.


Peter Hajnala (nový riaditeľ odboru komunikácie MPRV SR) uvádza ako svojho predchádzajúceho zamestnávateľa Banskobystrický samosprávny kraj, kde pracoval ako hovorca. Ani tu nespomína, že by pracoval na MH SR.


Denník SME poslal žiadosť o informácie o výberových konaniach na Ministerstvo pôdohospodárstva a na základe odpovede píše, že: "Ľudia z Jahanátkovej blízkosti už pred výberovými konaniami funkcie (Pozn. funkcie na MPRV SR) zastávali, no boli len dočasne poverení ich výkonom. Konanie konkurzov si vyžadoval zákon." Väčšina z nich sa následne dostala do riadiacich pozícií po vnútorných výberových konaniach zverejnených na intranete ministerstva, kde majú prístup len jeho zamestnanci. Na konkurzoch boli jedinými uchádzačmi.

Dátum zverejnenia analýzy: 06.10.2013
success
error