DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Jozef Dvonč

Nestraníci

Mesto prijalo spústu opatrení, kde vychádza podnikateľom v ústrety - zadarmo terasy v podstate počas celého roka.

Nitra: komunálne voľby - 27.10.2018
Zavádzajúce

O odpustení dane za užívanie verejného priestranstva pod terasami na pešej zóne v Nitre informovali médiá v júni 2015. Zachované ostali administratívne poplatky za vydanie povolenia na užívanie miestnej komunikácie. Oslobodenie od platenia dane schválili mestskí poslanci opätovne i v roku 2016. V apríli 2017 však médiá informovali o zmene schválenej mestskými poslancami: ak podnikatelia nechcú platiť daň za užívanie verejného priestranstva, budú musieť zorganizovať kultúrnu akciu, na čo viacerí prevádzkovatelia reagovali kriticky. Keďže bezplatné terasy sú spojené s ďalšími podmienkami, hodnotíme výrok ako zavádzajúci.

Zmena v prenájme priestoru pod terasami bola vykonaná na základe žiadosti od samotných podnikateľov, ale aj z dôvodu snahy vedenia mesta o oživenie pešej zóny. Podľa medializovaných informácií sa sadzby daní za užívanie verejného priestranstva pod terasami pred touto zmenou nemenili minimálne desať rokov. Podmienkou oslobodenia od dane bolo, aby vzhľad a konštrukciu terasy odsúhlasil hlavný architekt mesta.

V roku 2017 mestskí poslanci schválili v súvislosti s letnými terasami v centre zmenu. Priestor pod terasami sa nemá prenajímať ale požičiavať, pod podmienkou, že prevádzkovatelia zorganizujú kultúrnu akciu. "Môžu sa striedať, alebo pripraviť koncert či inú akciu aj spoločne. Neočakávame žiadne veľké podujatia, pokojne to môže byť záležitosť za 100 eur. Ide nám o to, aby sa v lete zaplnila pešia zóna nielen pre letné terasy, ale aj vďaka kultúrnym podujatiam, ktoré sa tu takto zorganizuj," uviedol primátor Jozef Dvonč.

Rozhodnutie vyvolalo vlnu kritiky u podnikateľov, ktorí majú letné terasy mimo centra a za prenájom musia naďalej platiť. Rovnako niektorí prevádzkovatelia v centre neoficiálne vyhlásili, že radšej zaplatia za pozemok než by mali zorganizovať kultúrnu akciu.

Dátum zverejnenia analýzy: 26.10.2018
success
error