DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Tibor Gašpar

Štrukturovali sme obvodné oddelenia, zrovnoprávnili sme a spravodlivosti nastavili riadiace príplatky, ale aj minimálne počty na obvodnom oddelení (...).

Stav polície a dôvera verejnosti - 23.04.2018
Neoveriteľné

Tibor Gašpar hovorí o zmenách v Policajnom zbore (PZ), ktoré sa udiali počas jeho pôsobenia ako prezidenta PZ. Od jeho nástupu do funkcie sa mala zmeniť štruktúra obvodných oddelení PZ, nanovo nastaviť systém príplatkov a zmeniť minimálny počet policajtov na obvodných oddeleniach. Kvôli nedostatku informácií prístupných pre verejnosť hodnotíme tento výrok ako neoveriteľný. 

Na stránke PZ SR sme nemohli nájsť žiadnu správu alebo vyhlášku, ktorá by hovorila o zmenách, ktoré uvádza Tibor Gašpar, preto pri analýze vychádzame hlavne z článkov z médií. 

Na základe článku denníka Pravda bola už v roku 2013 plánovaná reorganizácia policajného zboru. Mali byť posilnené najmä oblasti, kde je vysoká kriminalita. Naopak, v okresoch s nízkou kriminalitou sa počet zamestnancov mal znížiť, v niektorých prípadoch sa hovorilo aj o možnom úplnom zrušení policajnej stanice. Policajný prezident Tibor Gašpar sa v tom čase vyjadril, že policajti nebudú prerozdelení len medzi regióny, ale taktiež aj medzi jednotlivé služby. Najvýraznejšia zmena sa mala týkať východného Slovenska. Policajný zbor sa pritom výrazne reorganizoval už pred vstupom Slovenska do EÚ (.rtx).
 
V roku 2013, Tibor Gašpar zaviedol nový spôsob hodnotenia policajtov, ktorý ovplyvňuje odmeňovanie. Podľa nového spôsobu hodnotenia je policajt hodnotený na základe troch faktorov. Najvyššiu váhu má výkon služby, ktorý tvorí 60%, ďalšie dva faktory sú znalosť zákonov a dodržiavanie služobnej disciplíny, každý z nich má váhu 20%. Tieto kritéria sa ale líšia podľa regiónu. Rovnako môže byť toto hodnotenie ovplyvnené samotným občanom, ktorý môže podávať sťažnosti za neetické, nemorálne alebo nezákonne správanie policajta. 

V auguste 2017 došlo k zvyšovaniu platov policajtov. Navýšenie zasiahlo predovšetkým začínajúcich policajtov. Vtedajší nástupný plat policajta bol 520 eur. Ministerstvo nekonkretizovalo presnú sumu navýšenia, ale policajný odborár Magdoško tvrdil, že sa jedná o sumu približne 100 eur. Okrem začínajúcich policajtov navýšenie zasiahlo aj väčšinu ostatných policajtov, ktorí k dodatku ku kolektívnej zmluve dostali osobný príplatok zvýšený o 50 eur. Toto navýšenie malo byť financované z úspor, ktoré priniesla ministerstvu vnútra reforma ESO a úprava sociálneho zabezpečenia policajtov.

Nepodarilo sa nám vyhľadať žiadne nariadenie z čias Gašparovho pôsobenia, ktoré by hovorilo o minimálnom počte policajtov na obvodnom oddelení policajného zboru. Avšak počet policajtov sa pri Gašparovi zvýšil. V decembri 2015 vláda odsúhlasila posilnenie policajného zboru na nasledujúce tri roky o 2500 miest. V novembri 2015 sa takisto odsúhlasilo vytvorenie 300 nových tabuľkových miest na zahraničné misie policajného zboru. Z týchto 300 nových miest bolo 100 miest navýšených na úrade hraničnej cudzineckej polície a ďalších 200 bolo rozdelených. Takto sa zvýšili počty policajtov na obvodných oddeleniach, ktoré sú na hraniciach Slovenska s Maďarskom, Českom a Poľskom. 

Dátum zverejnenia analýzy: 22.04.2018
success
error