DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Tibor Gašpar

Zreorganizovali sme opätovne úrady kriminálnej polície, pretože boli zrušené krajské úrovne. Opäť máme krajské úrovne, (...).

Stav polície a dôvera verejnosti - 23.04.2018
Pravda

Tibor Gašpar hovorí o zreorganizovaní kriminálnej polície, ktorá mala opätovne nadobudnúť krajské úrovne. Vyhlásenie policajného zboru hovorí, že kriminálna polícia skutočne funguje najmä na krajských a okresných riaditeľstvách. Tento výrok hodnotíme ako pravdivý. 

Policajný zbor sa delí na 11 služieb a jednou z nich je služba kriminálnej polície. Kriminálna polícia funguje najmä (ale nie len) v rámci krajských a okresných riaditeľstiev Policajného zboru. Ako sme povedali, že nie len v rámci okresných a krajských riaditeľstiev PZ, ale taktiež, kriminálna polícia pôsobí napríklad v rámci Úradu kriminálnej polície prezídia PZ alebo Národnej kriminálnej agentúry prezídia Policajného zboru. 

Na základe článku denníka Pravda v roku 2013 bola plánovaná reorganizácia policajného zboru. Vyšším počtom policajtov mali byť posilnené najmä oblasti, kde je vysoká kriminalita. Naopak, okresy s nízkou kriminalitou mali mať znížený počet zamestnancov, v niektorých prípadoch sa hovorilo aj o možnom úplnom zrušení policajnej stanice. Policajný prezident Tibor Gašpar sa v tom čase vyjadril, že policajti sa nebudú prerozdeľovať len medzi regiónmi, ale taktiež aj medzi jednotlivými službami. Najvýraznejšia zmena sa mala týkať východného Slovenska.

Dátum zverejnenia analýzy: 22.04.2018
success
error