DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Tibor Gašpar

...jeden prieskum, ktorý hovoril o tom, že ako sa žije, tuším 129 krajín sa hodnotilo, kde Slovensko vyšlo na 30. mieste z hľadiska všetkých ukazovateľov, ktoré sa v tom merajú a čo sa týka osobnej bezpečnosti, občania povedali, že sme ako krajina, ktorá je na 18-tom mieste.

Stav polície a dôvera verejnosti - 23.04.2018
Pravda

Prieskum, na ktorý sa Tibor Gašpar odvoláva, je Index spoločenského rozvoja 2017 (.pdf, s. 4), v ktorom sa Slovensko zo 128 porovnávaných krajín umiestnilo na 30. mieste z hľadiska všetkých ukazovateľov. „Rebríček na základe údajov o stave spoločenského a ekonomického rozvoja a úrovne životného prostredia každoročne zostavuje spoločnosť Deloitte a nezisková organizácia Social Progress Imperative...celkovo Index spoločenského rozvoja hodnotí až 50 kategórií.“ Z hľadiska osobnej bezpečnosti skončilo Slovensko na 18. mieste. Výrok hodnotíme ako pravdivý.

Index spoločenského rozvoja meria kvalitu života v jednotlivých krajinách sveta na základe troch kategórii: základné ľudské potreby, základy blahobytu a príležitosti. Pod každú základnú kategóriu patrí viacero ďalších ukazovateľov, ktoré majú vplyv na konečné hodnotenie. Na základe indexu sa každý ukazovateľ hodnotí na stupnici od 0 do 100. Pri vyhodnocovaní osobnej bezpečnosti sa skúmali ukazovatele: miera vrážd, miera násilných činov, vnímaná kriminalita, politický teror a úmrtnosť pri dopravných nehodách.

Z krajín V4 sa v prieskume umiestnilo lepšie iba Česko, ktoré v celkovom hodnotení skončilo na 22. mieste. Poľsko sa umiestnilo na 32. a Maďarsko na 37. mieste. Zo susediacich krajín v prieskume najlepšie vyšlo Rakúsko, ktoré dosiahlo 14. miesto.

Výsledky prieskumu v ktorom sa najlepšie umiestnilo Dánsko komentoval Marián Hudák, vedúci partner Deloitte na Slovensku nasledovne: „Slovensko je na tom veľmi dobre z hľadiska základných ľudských potrieb, ako je výživa, hygiena, prístup k pitnej vode a prístrešiu. V porovnaní s inými krajinami sme na tom vynikajúco aj z hľadiska osobnej bezpečnosti alebo prístupu k informáciám...katastrofálne však Slovensko dopadlo z pohľadu hodnotenia tolerancie voči minoritám (124. miesto), diskriminácie a násilia voči minoritám (62. miesto) a tolerancii voči homosexuálom (52. miesto).

Dátum zverejnenia analýzy: 22.04.2018
success
error