DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Martina Lubyová

Žijem vedu, ktoré je najužším príbuzenským vzťahov prepojené na zakladateľa Progresívne Slovensko. A nedá sa s nimi komunikovať, pretože píšu otvorené listy a keď ich pozvete na rokovanie, tak jednoducho neprídu.

Ministerky na TA3 - 09.04.2018
Zavádzajúce

Žijem vedu je apolitická platforma, ktorá ako svoj cieľ predstavuje možnosť ponúkať priestor všetkým slovenským vedkyniam a vedcom prispieť k napredovaniu vedy na Slovensku. Prepojenie na Progresívne Slovensko, o ktorom Lubyová hovorí, má členka administratívneho tímu, Dominika Truban, ktorá je manželkou zakladateľa hnutia Progresívne Slovensko, Michala Trubana. Podľa viacerých mediálnych zdrojov členovia tohto projektu napísali otvorený list na zlepšenie vedy a výskumu na Slovensku určený premiérovi a ministerke školstva. Podľa článku zverejneného 22. januára 2018, pre Denník N sa ministerstvo školstva vyjadrilo, že tvorcovia petície ich neoslovili so žiadosťou o týchto požiadavkách komunikovať. Avšak, dňa 14. februára 2018 sa uskutočnilo stretnutie zástupcov iniciatívy „ŽIJEMVEDU.SK“ a iniciatívy „Veda chce žiť!“  s riaditeľom Agentúry na podporu výskumu a vývoja, Pavlom Balžankom. Keďže táto agentúra je jednou z rezortných organizácií Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR, tvrdenie ministerky Lubyovej o tom, že organizácia Žijem vedu na rokovania s ministerstvom nechodí, hodnotíme ako zavádzajúce.


Platforma ZIJEMVEDU.SK sa už aj v minulosti vyjadrila o zlej komunikácii s ministerstvom školstva v súvislosti s otvoreným listom zo dňa 8. septembra 2017. Podľa nich: "list upozorňoval na iniciatívu “Nie je nám to ukradnuté!” a 9. októbra 2017 bol postúpený na MŠVVaŠ SR. Napriek tomu, že sme kanceláriu ministerstva písomne požiadali o oficiálne stanovisko k otvorenému listu, do dnešného dňa nám nebola doručená žiadna odpoveď. Ministerstvo školstva doposiaľ reagovalo len prostredníctvom niektorých médií, aj to iba čiastočne na niektoré body listu vytrhnuté z kontextu."

Platforma sa vyjadrila aj k tomuto konkrétnemu výroku ministerky Lubyovej: "Obvineniam pani ministerky, že ŽIJEMVEDU.SK nie je ochotná podieľať sa na konštruktívnej diskusii, absolútne nerozumieme. Na našu prvú výzvu k diskusii po škandále s eurofondami v lete 2017 doteraz nereagovali. Na otvorený list (ktorý má doteraz vyše 1200 signatárov) nereagovali priamo, len cez médiá, kde ministerstvo naznačilo stretnutie bez akýchkoľvek ďalších bližších detailov. O spomínanom stretnutí nás nikdy nikto priamo neinformoval, nikdy nám nebolo ponúknuté, a teda sme k nemu nemohli zaujať žiadne stanovisko, či už kladné alebo záporné. Diskutovali sme s riaditeľom APVV, s pánom Pavlom Balžankom, ktorý nás, na rozdiel od ministerstva školstva, oslovil priamo s ponukou na stretnutie, ktoré aj prebehlo. Na jeho základe sme navrhli konkrétne opatrenia."

Dátum zverejnenia analýzy: 09.04.2018
success
error