DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Martina Lubyová

...so zástupcami študentov a to je študentská rada vysokých škôl, (...), že sa nám podarilo spoločnými silami docieliť to masové dofinancovanie internátov za 50 miliónov,(...).

Ministerky na TA3 - 09.04.2018
Pravda

Študentská rada vysokých škôl s podporou ministerky školstva Martiny Lubyovej docielili vďaka tlaku na premiéra Roberta Fica, aby splnil svoj verejný sľub z roku 2015, že vláda vyčlení peniaze na rekonštrukciu internátov. V rokoch 2018 a 2019 vláda poskytne rektorom na rekonštrukciu internátov celkovú sumu 50 miliónov eur. Výrok hodnotíme ako pravdivý.  

Študentská rada vysokých škôl je najvyšším zastupiteľským orgánom študentov vysokých škôl na Slovensku. Dňa 22. januára 2018 adresovala Študentská rada vysokých škôl otvorený list premiérovi Robertovi Ficovi, v ktorom mu pripomenula jeho nesplnený sľub z roku 2015, že vláda vyčlení peniaze na rekonštrukciu internátov. Robert Fico na otvorený list neodpovedal.

O týždeň, 28. januára, verejne podporila požiadavku študentov na dofinancovanie internátov ministerka školstva Martina Lubyová, ktorá v diskusnej relácií O 5 minút 12 prisľúbila, že sa internáty dofinancujú ešte tento rok. Následne sa 7. februára predseda vlády Robert Fico a ministerka školstva Martina Lubyová na Úrade vlády SR stretli s rektormi vysokých škôl zo všetkých krajských miest. Premiér Robert Fico na tomto stretnutí prisľúbil financie na rekonštrukciu internátov v celkovej výške 50 miliónov eur, ktoré sú rektorom k dispozícií na čerpanie v rokoch 2018 a 2019. Rudolf Kropil, prezident Slovenskej rektorskej komisie, uviedol, že 50 miliónov eur v rokoch 2018 a 2019 považuje za férovú dohodu.

Dátum zverejnenia analýzy: 09.04.2018
success
error