DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Gabriela Matečná

...generálny riaditeľ Pôdohospodárskej platobnej agentúry pán inžinier Kožuch podal trestné oznámenie na neznámeho páchateľa, (...).

Ministerky na TA3 - 09.04.2018
Pravda

Generálny riaditeľ Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA) Juraj Kožuch dňa 27. marca 2018 podal trestné oznámenie na neznámeho páchateľa vo veci možného subvenčného podvodu s agrodotáciami. Trestné oznámenie Kožuch podal na základe článku Denníka N, ktorý upozornil na to, že kvôli dotáciám sa podvádza s poliami a pozemkami, pričom do podvodov bola zapojená aj firma bývalej okresnej šéfky SMER-u SD. Výrok hodnotíme ako pravdivý.

Podľa spomínaného článku firma Gard (v súčasnosti premenovaná na Agro Porúbka), za ktorou stojí bývalá okresná šéfka strany SMER SD Ľubica Rošková, poberala dotácie na pozemky, ktoré nevlastní ani neobhospodaruje. Dotácie dostala firma aj na pozemok s asfaltovým parkoviskom. Za rok si takto firma mohla prilepšiť o 40 000 eur.

Po prevalení tejto kauzy skontrolovala PPA "v informačnom systéme všetky priame platby spoločnosti Agro Porúbka a identifikovala konkrétne plochy". Pri kontrole sa zistilo, že Výskumný ústav pôdoznalectva a ochrany pôdy (VÚPOP) vážne pochybil pri aktualizácii registra poľnohospodárskych produkčných plôch LPIS. Ako ornú pôdu tak napríklad klasifikoval aj parkovisko, na ktoré bola poskytnutá dotácia. Práve digitálny systém LPIS slúži ako mapový podklad pre prideľovanie dotácií. Následne Gabriela Matečná odvolala riadiacich zamestnancov VÚPOP zodpovedných za správu LPIS. Zároveň presunula celý odbor diaľkového prieskumu Zeme a geoinformatiky pod PPA.

Matečná kauzu označila za "vysoko cielený a sofistikovaný subvenčný podvod", o ktorom "niekto musel vedieť". Firma Agro Porúbka mala mať podľa Matečnej kontaktnú osobu, ktorá jej poskytovala citlivé informácie o podávaní žiadostí o agrodotácie.

Podľa Denníka N informácie nemuseli uniknúť iba z VÚPOP. V článku upozorňuje na to, že najväčším množstvom informácií o žiadostiach a dotáciách disponuje práve PPA.

Dátum zverejnenia analýzy: 09.04.2018
success
error